Živý plot javor

Nepotrebuje žiadnu starostlivosť, prežije aj tuhé mrazy a okrem piesčitej zvládne všetky typy pôdy. Neprekáža mu znečistené ovzdušie, plný úpek či hlboký tieň. Aj napriek všetkej nepriazni osudu dokáže vytvoriť živý plot, ktorý vám zaručí súkromie.

Javor poľný výborne znáša rez, takže sa skvele hodí do živého plota. Naše suché a mrazivé zima znáša práve preto, že ide o domáci druh. Samostatne stojace stromy dosahujú v dospelosti výšku asi 12 metrov a zväčša majú podobu veľkého kra. Ak ho však zasadíme do živého plota, jeho výšku môžeme rezom veľmi ľahko regulovať. Práve vďaka pravidelnému rezu dokážeme už o štyri roky dopestovať husto zalistenú živú stenu, ktorá sa na jeseň sfarbuje do sýtej žltej farby. Okrem príjemného výzoru,  ktorý podčiarkuje idylickú vidiecku atmosféru, má aj jednu veľmi praktickú vlastnosť. Vďaka pružným výhonkom odoláva silnému vetru, čo oceníme v prípade, že máme pozemok v otvorenej krajine. Živý plot z javora je však veľmi vhodný aj do mesta, kde ním môžeme oddeliť svoj pozemok od rušnej komunikácie. 

Javor znečistené ovzdušie znáša dobre a my získame filter, ktorý zachytí väčšinu exhalátov a prachu. Každý rok po opade listov a narastení nových sa tento filter obnoví. 

Odrody javora s panašovanými listami svojím pestrým vzhľadom skrášlia tienisté stanovište. Na priamom slnku trpia a zasychajú im konce listov. 

Vhodné druhy a odrody

Okrem javora poľného je výbornou voľbou na živý plot aj javor amurský, dlaňovitolistý, tatársky a javor ginnala. Skvelá je odroda carnival, ktorá je charakteristická nevšednými bielo-melírovanými listami. Neznáša však priami úpek, preto je vhodná na pritenené stanovište.