Jeseň v záhrade: Správny čas na výsadbu cibuľovín, ruží a stromov

Rastliny s jesenným dátumom výsadby sa práve hlásia o slovo. Viete, ktoré okrasné rastliny, kríky či stromy je najvhodnejšie vysádzať na jeseň? Zaistite si bohatú úrodu či záplavu kvetov v budúcom roku.

Na jeseň nastáva vhodná chvíľa pre výsadbu celej rady okrasných i úžitkových rastlín, kríkov a stromov. Na jeseň už nie je záhrade toľko práce, ľahšie si preto nájdete čas pre výsadbu cibuľovín, ruží alebo ovocných stromov.

Jarné cibuľoviny: Stálice jesennej výsadby

Pestrofarebné cibuľoviny pôsobia na jar ako balzam na dušu. Nesmiete ich však zabudnúť včas vysadiť. Od konca septembra do októbra je ten správny čas vysadiť cibuľky tulipánov, narcisov, hyacintov. Jesennú výsadbu potrebujú tiež romantické snežienky, bledule a voňavé ľalie.

Nezabudnite na ruže: Kráľovnú kvetín saďte v októbri

Ak chcete svoju záhradu obohatiť o nezabudnuteľnú krásu kvitnúcich ruží, jeseň ponúka tú správnu chvíľu pre výsadbu. U ruží môžete vyberať a kombinovať celú radu typov od miniruží až po bujne rastúce kríky vhodné aj pre živé ploty. Možnosť na výsadbu ešte ponúka aj skorá jar, sadenice však rýchlejšie kvitnú, ak zvolíme jesenný termín.

Jesenná výsadba patrí kríkom a ovocným stromom

Okrasné kríky skrášľujú záhradu kvetmi, ozdobnými listami a niekedy aj zaujímavými plodmi, ktoré sú v niektorých prípadoch aj jedlé. Najvhodnejšia doba pre výsadbu je práve jeseň. Kríky je možné vysádzať aj na jar, sadenice vysadené na jeseň však majú oproti tým na jar veľký náskok. Stihnú zakoreniť ešte pred nástupom tuhej zimy a v jarnom období plne využijú dostatočnej vlahy. Väčšina okrasných kríkov je veľmi nenáročná a sú každým rokom krajšie. Jeseň je tiež ideálnym obdobím pre vytvorenie živého plotu.

Ibištek je nádherný okrasný ker s veľkými kvetmi rôznych farebných variet.