Javory pre najlepšiu jesennú farbu

Milovníci záhradkárstva majú mnoho možností, ako na jeseň dosiahnuť farebné záhrady a dvory. Napriek tomu žiadne stromy nie sú tak úzko spojené s jesenným lístím ako Javor. Niekde sú žiarivo žlté, oranžové a červené odtiene jesenných Javorov v pôvodných lesoch legendárne a túto jesennú ukážku môžete preniesť do svojej záhrady starostlivým výberom druhov a kultivarov Javorov vhodných pre vaše potreby.


Tu je niekoľko skvelých druhov Javorov, ktoré môžete zvážiť na vytvorenie žiarivej jesennej farby na vašej záhrade:

Javory pre najlepšiu jesennú farbu

Javor Červený

Červený javor (Acer rubrum)

Opadavé listy javora červeného (Acer rubrum) niekedy odporujú jeho bežnému názvu, pretože podmienky môžu spôsobiť, že sa farba bude pohybovať od špinavo žltej po oranžovú – nie vždy červenú. Pri pestovaní v dobre priepustnej a mierne kyslej pôde však často poskytuje nádhernú červenú farbu, ktorá prechádza do žltooranžovej.

Javor mliečny (Acer platanoides)

Javor mliečny nie je taký veľkolepý ako niektoré, pretože jesenná farba je všeobecne menej pozoruhodná žltá. Môže však byť dobrou voľbou v ťažkých mestských podmienkach, pretože sa dobre prispôsobuje mnohým typom pôdy a znečisťujúcim látkam v životnom prostredí.

Javor tatársky (Acer tataricum)

Javor tatársky (Acer tataricum) je pekne kompaktný strom alebo veľký ker. Aj keď znesú svetlý tieň, svoje najlepšie jesenné farby dosiahnu na plnom slnku. Snaha sa bohato oplatí: Ich jesenná farba listov je žiarivo červená alebo príležitostne žltá. Tento strom rastie veľmi dobre v mestských podmienkach.

Javor poľný (Acer campestre)

Používa sa do vysokých živých plotov. Sú cenené menej pre svoje žlté jesenné olistenie ako pre svoj rast a skutočnosť, že sú tolerantné k zhutnenej pôde a znečisteniu.

Japonský javor (Acer palmatum)

Japonský javor (Acer palmatum) Elegantný a drobný je víťazom troch sezón vo svojich preferovaných klimatických podmienkach: Niektoré kultivary majú na jar a v lete krásne sýto červené listy, ktoré v lete ustupujú žltým, červenofialovým a bronzovým listom. Niektoré odrody vytvárajú vynikajúce viackmenné kríky, zatiaľ čo iné sú nádherné malé vzorové stromy.

Vyberajte z nášho e-shopu Javor do vašej záhrady: