Čerešňa pílkatá Prunus serrulata

Čerešňa pílkatá je veľký strom s rozkonárenou korunou. Typické pre túto čerešňu je to že konáre môžu rásť už od pňa. Pochádza z Japonska. Čerešňa pílkatá keď pučí, listy sú hnedočervené až neskôr sú žiarivozelené. V apríli až máji začínajú kvitnúť kvety, ktoré sú ružové. Vhodné je vysádzanie do skupín iných drevín, alebo ako solitér. Čerešňa pílkatá nieje vôbec náročná na zalievanie, úplne jej postačia priemerné zrážky. Pôdu si vyžaduje bohatú na živiny, neznesie premočené pôdy. Miluje slnečné miesta.

Druhy

Amonogawa- Čerešňa pílkatá amonogawa bola vyšľachtená v Japonsku. Čerešňa pílkatá amonogawa dorastá do výšky 5 metrov a má stĺpovitý tvar. Konáre rastú vzpriamene. Listy navonok pripomínajú plody. Na jeseň koruna sčervenie. Táto čerešňa pílkatá je vysoko dekoratívna drevina, vďaka svojím kvetom ružovej farby, ktoré rastú v skupinkách. Vhodné je túto čerešňu vysádzať do ulíc či malých záhrad, ale hodí sa aj ako solitér. Nie je veľmi náročná na vlahu, iba v mladom veku si vyžaduje častejšie zalievanie. Čerešňa pílkatá miluje hlbokú pôdu bohatú na živiny. Preferuje slnečné stanoviská.
Kiku-Šidare-Sakura- Táto odroda čerešne dorastá do výšky 4 metrov. Konáre prevísajú až po zem, na ktorých sú zelené listy, ale na jeseň zožltnú. Krásne ružové kvety kvitnú v apríli až máji. Čerešňa pílkatá je vysoko dekoratívna drevina, vďaka svojmu vzhľadu ktorým krášli okolie aj po odkvitnutí. Nemá veľké nároky na zavlažovanie, avšak v mladom veku si vyžaduje pravidelné zalievanie. Bude spokojná keď ju vysadíte do sviežej, hlbokej pôdy. Vyžaduje si slnko a teplé miesta.