Figovník Ficus carica

Figovník obyčajný je ker, ktorý má svoj domov v subtropických oblastiach východnej a západnej Ázie. Dnes ho nájdete aj v Južnej Európe, severnej Afrike, Malej Ázii, Strednom východe, Pakistane, či Afganistane.

Charakteristika

Figovník v našich podmienkach dorastá do výšky 2 až 4 m, v prirodzených podmienkach je to aj dvojnásobok. Má nepravidelnú korunu, kožovité tmavozelené listy sú trojlaločné. Kvety sú malé a nenápadné, uzavreté v nápadnom, zelenom hruškovitom útvare, na vrcholku s malým otvorom pre opeľovačov. Doba kvitnutia je od marca do júla. Väčšina Figovníkov v našom zemepisnom pásme plodí bez oplodnenia. Plody respektíve súplodie sa nazýva figa. Plody divého figovníka sú chlpaté. Naopak, plody domestifikovaných odrôd sú hladké a sladké, po dozretí fialovohnedé až čierne (prípadne žltozelené).

Nároky

Figovník je nenáročná rastlina. Potrebuje podmienky, ktorési vyžaduje napríklad taký vinič. Takže mu zabezpečte slnečné a dostatočnevyhriate stanovište chránené pred vetrom (najlepšie južná stena budovy či múru,pretože z nich ešte dlho sála teplo). Pôda by mala byť pieščito-hlinitá, miernevápnitá a dostatočne humózna. Dospelý ker zvládne mrazy aj okolo – 20 °C (podľaodrody). Zvláda i priame slnečné svetlo.