Okrasné dreviny na balkón a terasu

Zakrpatené druhy pomaly rastúcich ihličnanov v elegantných nádobách urobia z nudnej terasy úžasné miesto na oddych, ktorého estetickou hodnotou sa môžeme chváliť.

Nie je to ale bez práce. O ihličnany sa musíme starať a predovšetkým ich dobre vybrať. Na trhu je zdanlivo veľký výber, dobré je ale vopred si nájsť informácie ohľadom konifery, ktoré by sa nám páčili, aby sme potom neboli pri kúpe sklamaní, že by vysnívaný ihličnan na našom balkóne neprospieval a chradol, alebo by starostlivosť o neho vyžadovala príliš času a námahy.

Ako rastliny vyberať

Ak vyberiete dobre, oceníte neskôr náročnosť pri starostlivosti a dekoratívnosť, s akou stromčeky ozdobia terasu alebo balkón. Každý ihličnan neznesie obmedzenie životného priestoru a uzavretie koreňového systému do kvetináča. Niečo iné je pestovať zakrslé ihličnany v nádobách a vo voľnej pôde, kde sa menej prehrievajú a môžu prijímať živiny z okolitej pôdy. Ak ste začiatočníci a nikdy ste ihličnan v nádobe na terase nepestovali, začnite s menej náročnými a finančne dostupnými druhmi. Sú to predovšetkým cyprušteky, tuje a borievky. Neskôr, až získate skúsenosti, sa môžete sústrediť na stromčeky náročnejšie na starostlivosť: sú to zakrpatené formy rôznych druhov jedlí, borovíc a smrekov.

V čom je starostlivosť o ihličnany v nádobách ťažšia než o voľne rastúce stromčeky?

Stromček v nádobe má obmedzený priestor pre prijímanie živín a vody, a je tak na našej pravidelnej starostlivosti oveľa viac závislý. Oveľa ľahšie môže vyschnúť, spáliť sa na pražiacom slnku, ale naopak aj v prípade ťažkého premokrenia koreňov uhynúť, prípadne vymrznúť v malej nevyhovujúcej nádobe. Kým na voľne rastúce stromčeky si v lete môžeme dovoliť dlhšiu dobu pozabudnúť, u terasových ihličnanov je nutné dbať o pravidelnú zálievku a prihnojovanie. Niektoré druhy, najčastejšie cyprušteky, sa tiež tvarujú, zrezávajú do požadovaného tvaru.