Tulipán Tulipa

Tulipány patria k najobľúbenejším kvetom na svete. Každý milovník umenia, ktorý navštevuje svetové múzeá, môže vidieť, ako tulipány ovplyvňovali a inšpirovali umelcov po stáročia. Ich tvar je ľahko rozpoznateľný a množstvo farieb ponúka príležitosti pre akékoľvek plátno, obraz, alebo bytový dekor.

Charakteristika

Tulipány sa zvyčajne začínajú objavovať v marci.  Ak mierne zimné počasie spôsobuje predčasný rast, nebezpečenstvo nie je také veľké, akoby sa mohlo zdať. Tulipány (aj narcisy) sa naučili čeliť týmto chladným teplotám. Ak sa zimné teploty vrátia, môže to spomaliť rast. Sneh je užitočný, odrádza od ďalšieho rastu a chráni lístie pred extrémnym chladom. Obdobie kvitnutia je máj až jún.

Nároky

Tulipánom vyhovuje slnečné teplé stanovište. Ich cibule savysádzajú na záhon od začiatku septembra do októbra. Pre nasadenie kvetovpotrebujú prejsť obdobím chladu. Hĺbka výsadby zodpovedá cca 2-násobku veľkosticibule, zväčša to je 10 – 15 cm do zeme. Po výsadbe cibuľky dobre zalejte.Neodporúča sa tulipány sadiť na miesta po narcisoch.