Okrasné trávy dodajú záhrade ľahkosť

Vyberte si z mnohých druhov okrasných tráv, ktoré sa v záhradách uplatňujú čoraz častejšie. Medzi týmito rastlinami nájdete exempláre jednoročné aj trvalé, malé i veľké okrasné trávy s kvetstvom drobným i mohutným.

Najkrajšie okrasné trávy do záhrady pre solitérnu výsadbu

Vysoké steblá tráv s oblúkovito prehnutými listami meniacich sa farieb sú predurčené pre solitérnu výsadbu. Vyniknú na trávniku, v susedstve prírodných kameňov alebo vysokých plotov. Ich veľkou prednosťou je, že sa počas roka menia. Na jar majú okrasné trávy mladé rašiace listy svetlozelené, postupne hnednú a posilňujú, až na jeseň dorastú do konečnej podoby a sfarbia sa do žlta, hneda alebo aj červena. Môžeme ich vysádzať počas celého roka, s výnimkou, keď mrzne. Ale ideálnym obdobím je jar.

Ak ich umiestnite ako okrasné rastliny do krátko strihaného trávnika a obklopíte ich väčšími kameňmi či okruhliakmi, budú pôsobiť ako rozvážni strážcovia celej plochy, ktorí, sa vlnia vo vánku zo strany na stranu.

Ak ich vysadíte medzi skupinu trvaliek, prevzdušnia a zjemnia ich. Nádherne pôsobí tiež na brehoch jazierok alebo rybníkov - ich odraz na vodnej hladine nabáda k zastaveniu a prináša pokoj.

Okrasné trávy zdobia záhradu aj v zime

Hoci sa medzi trávy bežne radí aj druhy im podobné, pravými trávami sú len tie, ktoré patria do čeľade lipnicovitých (Poaceae). K najznámejším patrí kostráva (Festuca), kavyľ (Stipa), ozdobnica (Miscanthus) a Kortadéria (Cortaderia).

Okrasné trávy zvýraznia krásu drevín

Okrasné trávy sú významným a nenáročným doplnkom kríkov a stromov. Vyplnia nevyužitú plochu, kde sa iným kvetom nedarí, zvýraznia farbu pozadia výsadby a často sa postarajú o vyplnenie priestoru pod výsadbou.

V lete aj v zime pútajú sviežou zeleňou koberce pologuľovitých trsov kostrávy (Festuca), ktorá znesie slnko aj polotieň a je vďačná za vlhkú pôdu. Dobre vyzerá pod opadavými drevinami, tmavými ihličnanmi, ale dá sa vysadiť aj ako obruba trvalkového záhona alebo do skalky.

Najrozšírenejším reprezentantom rodu Festuca je bezpochyby kostráva sivá (Festuca glauca). Táto trváca rastlina, vyskytujúca sa v celej Európe, potrebuje k úspešnému rastu slnečné stanovište a piesčitú až kamenitú zem.

Okrasné trávy a trvalky si môžte jednoducho zaobstarať aj prostredníctvom nášho e-shopu: 

K chudobným životným podmienkam je prispôsobená úzkymi listami a bohatým koreňovým systémom. Má striebristo modré listy v guľovitom trse, dorastá do výšky okolo dvadsať centimetrov. V letných mesiacoch sa objavujú drobné klásky. Aby si rastliny uchovali modrasté sfarbenie, nesmie sa pôda, v ktorej sú zasadené, hnojiť.

ozdobné trávy

Ako predsadba drevín sa uplatnia trávy výrazných farieb, textúr i tvarov. A opäť prichádza k slovu rozsiahly rod prispôsobivých ostríc. Skutočne dekoratívne trávy s červenohnedými, veľmi úzkymi listami, ktoré na špičke prevísajú je ostrica novozélandská (Carex buchananii).

okrasné trávy - ozdobnica čínska

Zástupcov rodu Miscanthus (ozdobnica čínska) predurčuje ich výška okolo jedného až štyroch metrov k solitérnemu umiesteniu. Doprajete _ im slnko až polotieň, odvďačí sa vám kvitnutím od leta do jesene. Z tohto rodu pochádza ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis), v súčasnosti pravdepodobne najviac pestovaná okrasná tráva.

Ozdobnica ako chameleón

Niektoré ozdobnice majú špecifickú vlastnosť: počas sezóny menia farbu olistenia.

Kortadéria pampová tráva

Pampová tráva (Cortaderia selloana) má svoj ​​domov v Južnej Amerike. Zo všetkých druhov okrasných tráv je to práve ona, ktorá pôsobí nejmajestátnějším dojmom. Vyhovuje jej miesto, na ktoré svieti čo najviac slnka, a priepustná pôda s dostatkom živín. Neznáša príliš vlhké miesta alebo mokro u koreňov.
Táto vytrvalá tráva, dosahujúca výšku od osemdesiatich centimetrov do dvoch metrov, patrí k dvojdomým rastlinám. Znamená to, že rozlišujeme samčie a samičie jedince; rozpoznať ich môžete v čase kvitnutia, od septembra do novembra - samičie rastliny majú kvetenstvo husté a vzpriamené, samčie voľnejšie.

Okrasné trávy vyzerajú pôsobivo samostatne v priestore, ako aj  doplnok k jazierku alebo drevinám. Vzhľadom k ich výške a bohatosti trsov, trávu môžete využiť ako k dekoračným účelom tak aj ako vkusné riešenie nerovnosti záhrady.


Okrasné trávy sú nielen pôsobivým doplnkom záhrad ale aj vítanou ozdobou sušených kvetov. V interiéri vynikajú v dlhých úzkych sklenených vázach a na záhrade sa môžu v kvetináčoch vynímať na zábradliach a balkónoch. Ak rozmýšľate, čo zasadíte na záhradu, či okrasné rastliny (kvety) alebo okrasnú trávu, voľte trávu, o ktorú sa nebudete musieť starať a ktorá dodá vašej záhrade pestrosť po celý rok.

Sprievod pre kvety

Až keď okrasné trávy namiešame s kvitnúcimi rastlinami, vznikne dokonalý záhon. Len vedieť, ako na to.

Riadiť sa môžeme jednoduchým pravidlom: čím delikátnejšia kvetina, tým jemnejšie steblá a kvetenstvo tráv k nej vyberieme. Príkladom môžu byť Astry (Aster) alebo štíhle šalvie (Salvia nemorosa) s jednoročným jačmeňom (Hordeum jubatum).

Platí to aj opačne: nápadné širokolisté druhy, ako sú početné ozdobnice (Miscanthus sinensis) sa dobre hodia k hortenziám (Hydrangea), ktoré v lete okúzľujú opulentními súkvetiami.