Tis obyčajný Taxus baccata

Rod tisov má 7 druhov. Ich domov sú oblasti tropického a subtropického vegetačného pásma. Sú to kry, alebo krovité stromy s tenkým kožovitým ihličím. Semená sú obklopené výrazným karmínovočerveným dužinatým obalom, ktorý sa nazýva arillus. Jeho druhy sa rozmnožujú výsevom, odrody odrezkami.

Druhy

Adpressa aurea- korunu má tvarovanú veľmi nepravidelne. V prvých rokoch je to trpaslíči ker s krásnou zlatožltou farbou. Táto odroda nerodí červené bobule.
Amersfoort- táto odroda tisa obyčajného má trpaslíči vzrast, nové výhonky rastú kolmo nahor. Sú lesklej tmavozelenej farby. Na prvý pohľad je ťažko uveriť že je to tis, pretože ich má celkom krátke, mäsité a široko zaokrúhlené. Vyvíja sa veľmi pomaly ale po dlhšom čase sa ukáže vo svojej plnej kráse.
Dovastoniana aurea- tento krík pôsobí veľmi dôstojným dojmom. Má dominantný kmeň, ktorého konáre sa týčia do strán a výhonky zlatožltej farby sa oblúkovito klonia smerom nadol. Pre svoj pôvabný tvar sa hodí do záhrad ako solitér.
Fastigiata- má štíhli stĺpcovitý tvar s konármi rastúcimi kolmo nahor. Farbu má sýto tmavozelenú, odroda je síce samičia, ale zarodí veľmi málo.
Fastigiata aurea- má taktiež stĺpovitý formát, ale vďaka tomu že je štíhli nepotrebuje veľa miesta. Koruna s čerstvými výhonkami má krásnu zlatožltú farbu a kedže je to samčia rastlina plody nerodí.
Overeynderi- je to veľmi rozšírený ihličnan v parkoch. Má hustú, širokú a objemnú korunu kužeľovitého tvaru. Jeho tenké, pomerne krátke ihličie je zelenej farby. Keďže je povrch stromu celistvý a pravidelný, môže často pôsobiť ako strihaný ker.
Standishii- je to trpaslíči krík so štíhlym stĺpcovytým tvarom. Jeho koruna je hustá a má najintenzívnejšiu žltú farbu zo všetkých tisovytých odrôd. Je mimoriadne krásny a vhodný do alpínii a všetkých záhrad.