Mulčovacia kôra - "Ochranná kôra" pre záhradu aj park

Mulčovacia kôra - výrazný dekoratívny prvok zelených plôch, ktorý poteší na pohľad a plní praktickú funkciu. Na čo vlastne slúži a aké sú jej vlastnosti? Poďme sa na ňu pozrieť trochu bližšie.

Mulčovacia kôra - materiál, ktorým sa obsypáva či pokrýva okolie rastlín, bez použitia chemických herbicídov dokonale zabraňuje prerastaniu buriny. Najmä na jar tak skracuje dobu strávenú nepríjemným plenením. 

Väčšinou sa jedná o borovú kôru, ktorá je pripravovaná drvením. Okrem dekoratívneho zakrytia povrchu pôdy tento materiál účinne chráni vysadené rastliny a kríky. Výška mulčovacej vrstvy pritom závisí na druhu rastlín a ich veku. Spravidla je používaná vrstva okolo 5 - 7 cm, výška okolo 10 cm potom zabraňuje rastu burín.

Mulčovacia kôra sa využíva v záhradách, parkoch alebo okrasných záhonoch. V posledných rokoch sa stalo úplne bežným spôsobom, ako udržať rozľahlé plochy záhonov bez buriny. Pri jesenných údržbách Vašej záhrady je použitie mulčovacej kôry ideálny pre udržanie vlhkosti u okrasných rastlín, a zabránenie rastu buriny na jar, kedy je na záhrade veľa práce.

Šetrí vodu a čas

Pri zakladaní zelene tento materiál výrazne zvyšuje ujateľnosť rastlín a po rozložení potom obohacuje pôdu o potrebný humus. Udržuje pôdnu vlhkosť, zamedzuje vyparovaniu vody z pôdy, a tak obmedzuje aj potrebu zálievky. Logicky je teda znížená spotreba vody a tak aj vašich finančných prostriedkov.

Mulčovacia kôra napomáha miernemu okysleniu pôdy, čo poteší predovšetkým kyslomilné rastliny, ako sú prekrásne azalky, voňavé rododendrony alebo obľúbené vresy a veľká časť okrasných ihličnanov aj listnatých kríkov. Ak ukladáte mulčovaciu kôru na svahovitý terén, odporúča sa použiť kamene. Zabraňujú totiž jej zosunutiu a splaveniu. Mulčovacia kôra obmedzuje aj zamrznutie pôdy do hĺbky, a to ako v okrasných a úžitkových záhradách a záhradkách, tak vo verejných parkoch.

Že sa vám tento praktický a pekný materiál javí tak trochu ako malý zázrak? Možno. Prečo nie. Čo iného šetrí večne nedostatkový čas, potrebné fyzické sily a spomínané financie. Čo iného zároveň tak jednoducho a rýchlo zmení estetický dojem z vašej záhrady?

Naše záhradkárske potreby ponúkajú na predaj kvalitnú mulčovaciu kôru pre vašu záhradu:

Mulčovacia kôra Prémium borovicová sa s obľubou používa ako krycia vrstva pôdy, záhonoch, okolo stromov, kríkov a solitérov.