Céder Himalájsky Cedrus Deodara

Je to ihličnan, ktorý rastie do tvaru kužeľa. Konce vetiev voľne smerujú na dol. Farba je väčšinou zelená, ale vyskytnú sa jedince so sivozelenou korunpu. Šišky sú mohutné v tvare kužeľa.

Charakteristika

Pochádza z Himaláji , kde rastie 1200 až 2000 m n.m . Farba tejto ušľachtilej dreviny je intenzívne modrosivá. Dokáže dorásť až do 50 metrov , ale v európskych podmienkach je podstatne nižší. Šišky ktoré vyrastajú jednotlivo, alebo po 2 dozrievahú druhým rokom. Koreň je krátky, vedľajšie korene sú v zemi silne uchytené.

Odrody

Cedrus Deldara -Feelin Blue je najoblúbenejšia odorda cédra himalájskeho. Z počiatku vyrastá do výšky pol metra, neskôr sa rozkladá do šírky. Dospelý Céder má výšku asi 1 meter, ale rozkladá sa do šírky až 2 či 3 metrov.
                         -Aurea je to zlatá odroda. Tiež narastie do veľkých rozmerov. V lete má intenzívnu zlatožltú farbu. Tento nezvyčajne nádherný ihličnan si zaslúži dominantné umiestnenie v záhrade.
                        - Pendula vetvy tejto odrody prevísajú na zem, kde sa široko rrozprestrú. Umelými spôsobmi môžme dosiahnuť výšky až 3 metrov. Voľne rastie do výšky 1 metra. Farba ihlíc je zelená až šedozelená a tým sa zhoduje s pôvodným druhom.

Náročnosť

Na vodu nenáročný, okrem Aurei, ktorá je ako každá žltá odroda pôvodného druhu trochu náročnejšia. Pôda vyhovuje takmer každá, okrem silno vápenatej. Je úplne odolný voči mrazu, čo značí že sa hodí do každých klimatických podmienok. Tento Céder veľmi dobre znáša narušenie jeho koreňového systému.