Tuja Západná Thuja Occidentalis

Má šupinaté listy, väčšinou zelenej farby. Tieto okrasné dreviny si získali svoju obľubu hlavne kvôli svojej nenáročnosti a jednoduchej kráse. Tuje sa hodia do každej záhrady na živý plot, tvarovateľné dreviny, okrasný solitér, alebo roztomilý trpaslík do skalky.

Druhy tují:

Tuja Smaragd (Thuja occidentalis Smaragd)

Tuja Smaragd je momentálne  najrozšírenejšia a najobľúbenejšia  Tuja . Tuja Smaragd má sviežu zelenú farbu ako máloktorá tuja, ktorá pretrváva aj vo veľkých suchách. Tuja Smaragd sa väčšinou  využíva na živí plot, ale vytvorí aj obdivuhodný solitér. Tuja smaragd, je populárna aj malou náchylnosťou na choroby tuja smaragd je skrátka výnimočná tuja. Tuja smaragd je veľmi obľúbená v našich záhradách a je to najpredávanejšia tuja. Tuja smaragd patrí medzi nenáročné dreviny. Tuja smaragd si nevyžaduje pravidelnú starostlivosť, ale za občasné zastrihávanie sa Vám táto tuja odvďačí. Tuja smaragd je veľmi nenáročná a vďačná drevina. Tuja Smaragd sa vyznačuje jemným ihličím. Tuja smaragd je tiež najobľúbenejšia odroda. Tuja Smaragd patrí medzi rýchlo rastúce dreviny. Výnimočnosť akú má tuja smaragd, dreviny bežne dosahujú šľachtením. Tuja smaragd je odroda dreviny vyšľachtenej na kužeľovitý tvar, ktorý bežne tuja nemá, iba tuja smaragd. Tuja smaragd patrí medzi vďačné dreviny. Tuja smaragd je tuja, vynikajúca pre svoje rôznorodé vlastnosti. Tuja smaragd, je tuja, ktorá patrí medzi dreviny, ktoré sa môžu, alebo nemusia zastrihávať ako iná odroda dreviny tuja západná.

Tuja smaragd je tmavozelenej výnimočnej variácie dreviny. Tuja smaragd je tuja, ktorá ako máloktoré dreviny patrí do záhrady akejkoľvek veľkosti. Tuja smaragd, tuja smaragd, tuja smaragd, tuja smarad, to nie je klišé dreviny. Tuja smaragd je najobľúbeješia tuja vôbec, aká kedy bola. Hnojivá na tuje smaragd v dnešných časoch zavaľujú trh. Tuja smaragd sa stala ikonou. Hnojivá na tuje treba vyberať poctivo. Tuja smaragd veľmi dobre prosperuje pri správnom výbere hnojiva na tuje. Hnojiva na tuje by mali byť granulované, čo má najradšej tuja smaragd. Tuja smaragd nemá rada hnojiva na tuje kvapalné. Hnojiva na tuje, špeciálne hnojiva na tuje smaragd by mali byť s postupným uvoľnovaním, aby tuja smaragd nebola z hnojiva na tuje prehnojená. Tuja smaragd má už rôzne odrody ako tuja smaragd zlatá so svojim špeciálnym sfarebením dreviny na zlatú variáciu. Čoraz obľúbenejší sa stáva živý plot tuja smaragd v kombinácii tuja smaragd zlatá. Klasicky vysadená tuja smaragd sa striedavo obmieňa s tuja smaragd zlatá. Tento druh výsadby na živý plot je oku uchvacujúci a pripominajúci čím je tuja smaragd a tuja smaragd zlatá výnimočný druh tuja ako taká. Tieto dreviny môžme očakávať s vyšľachtením na nasledujúce roky možno a to dúfame aj v dreviny a tuja smaragd modrá. Začína sa na našom trhu vyskytovať aj táto farebná variácia dreviny ako tuja modrá. Avšak je to len pokus o vyšľachtenie tuja smaragd modrá. Dobrou náhradkou tejto dreviny tuja smaragd modrá je v súčasnoti borievka šupinatá blue arrow, avšak dreviny týchto vlastností majú iné špecifiká ako tuja smaragd.


Tuja smaragd ako drevina nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Tuja smaragd nazývaná aj tuja smaragdová sa vysádza spravidla 50 až 70 cm od seba, tako tvorený živý plot je nádhrený a tuja smaragd v ňom podčrtne krásu tejto dreviny. Tuja smaragd je tuja s bezstarostným ošetrovaním. Tuja smaragd potrebuje akurát vlhkosť, čo je samozrejmé aj pre ostatné dreviny. Tuja smaragd patrí medzi dreviny kužeľovitého rastu. Tuja smaragd je sýto zelená aj počas zimy, avšak ako aj ostatné dreviny obľubuje hlavne jesenné hnojenie. Odporúčame jesenné hnojivo na tuje, prípadne jesenné hnojivo na okrasné dreviny. Tuja smaragd sa Vám po takomto pohnojení dreviny odvďačí nádhreným sviežim rastom a výnimočnou farbou akú môže mať iba tuja smaragd. Tuja smaragd dorastá do výšky 3 až 4 metre. Tuja smaragd sa nemusí strihať a vtedy tuja smaragd rastie kužeľovito ako máloktoré dreviny. Tuja smaragd je výnímočná tuja. Tuja smaragd je zástupcom rozširujúcich sa obĺúbených drevíny, ako dreviny na živý plot, dreviny do záhrad, dreviny ako solitér, dreviny do tieňa, dreviny na slnko, dreviny do skupinovej výsadby, dreviny okrasné, dreviny ihličnaté. Tuja smaragd nazývaná aj tuja smaragdova je kompozit dreviny rýchlo a nenáročne rastúcej.

Tuja smaragd je nenáročná na pestovanie a patrí medzi dreviny, ktoré sa môžu rozmnožovať odrezkami, prípadne dreviny rozmnožujúce sa semenom. Tuja smaragd je tuja a začleňujú ju dreviny aj do malých záhrad. Tuja smaragd je typ dreviny s rastom 60  a viac cm za rok. Tuja smaragd je z toho dôvodu veľmi často využívana ako dreviny v novej záhrade. Naše okrasné záhrady najčastejšie kompozitujú dreviny ako sú tuja, tuja smaragd, tuja západná, tuja na živý plot a iné dreviny, samozrejme aj listnaté dreviny. Avšak tuja smaragd je tuja s výnimočnými vlastnosťami dreviny. Tieto dreviny ako tuja západná, tuja smaragd a tuja sú okrem iných variácií dreviny tuja najlepšie využívané na živý plot. Najlacnejšia je tuja brabant, avšak predaj tuja smaragd v posledných rokoch prudko narastá vďaka vlastnostiam tuja smaragd nádherne vyniká svojou farbou v akúkoľvek ročnú dobu a preto patrí tuja smaragd medzi dreviny výborné na živý plot. 

Tuja Teddy (Thuja occidentalis Teddy)

 Tuja Teddy je to mäkučká tuja, vzrastom trpasličej dreviny pravidelnej gule. Lístky dreviny tuja teddy sú drobné, ihlicovitého tvaru. Farba dreviny je zelená a tuje teddy v zime zachádza do tmavších odtieňov. Táto tuja sa perfektne hodí ako dreviny na skalky, ale aj medzi iné dreviny. Tuja Teddy ako hovorí samotný názov tejto dreviny je tuja tzv. plyšový medvedík, tuja teddy pôsobí dojmom pichľavej dreviny, ale opak je pravdou. Táto tuja teddy je jemnulinká tuja na dotyk nie ako iné dreviny. Pôsobí nádherne v súbore dreviny do skalky, dreviny ako solitér, dreviny na záhon, dreviny do okrasnej záhrady. Tuja teddy je výnimočná a má farbu nádherne sýto zelenej dreviny a to dokonca táto tuja teddy aj v zime, kedy iné dreviny chytajú odtieň nahnedlej farby.

Tuja teddy je tuja nádherného guľovitého vzrastu, je to tuja trpaslík. Dreviny ako tuja teddy sú nenáročné na akékoľvek stanovisko, vhodné sú ako dreviny do tieňa, dreviny na slnko, dreviny do suchej pôdy, dreviny na zamokrené pôdy. Tuja teddy patrí medzi dreviny na záhradné kompozície, medzi okrasné dreviny do výsadby k novostavbám, ale aj dreviny na staršie okrasné záhrady, taktiež ako tuja do predzáhradky, či tuja do črepníka, tuja na balkón, tuja na iné okrasné záhrady. Tuja teddy je svojou veľkosťou a nenáročnosťou ideálna na akýkoľvek záujem vysádzania dreviny.

Tuja Danica (Thuja occidentalis Danica)

Tuja Danica dorastá do trpaslíčich rozmerov, nazýva sa aj tuja trpaslík, má tvar sploštenej gule a patrí medzi dreviny s veľmi hustou a celistvou korunou je to tuja silno zelenej farby. Tuja danica za rok narastie okolo  5-10 cm  a vďaka tomu patrí medzi dreviny  ako výrazne vhodná do alpínii, alebo drevina na okrasné skalky. Tuja danica patrí medzi dreviny často obľúbené na okrasné záhrady. Tuja danica patrí medzi lacné okrasné dreviny a veľmi obľúbené okrasné dreviny. Tuja na predaj ako je tuja danica je často vyskytujúcim sa javom na dnešnom trhu na okrasné záhrady.

Tuja danica aj keď patrí medzi najlacnejšie dreviny ako aj tuja smaragd, vyniká svojou farebnou stálosťou dreviny aj počas zimy na okrasné záhrady. Tuja danica patrí medzi dreviny obľubujúce zálievku v letných dňoch, zato patrí medzi nenáročné a rýchlo sa obnovujúce dreviny a v nepriaznivých podmienkach. Dreviny ako  tuja danica sú nádherne na skupinovú výsadbu, dopľňajú sa s ostarnými druhmi dreviny, tuja smaragd, tuja teddy, tuja rheingold, tuja malonyna, tuja aurea nana a všetky dreviny rodu tuja západná, tuja východná a iné ako cypruštek, cyprusk, skalník, judášovec a iné dreviny na okrasné záhrady.

Tuja Kobold (Thuja occidentalis Kobold)

 Tuja Kobold Je sivozelenej farby ako základná odroda, táto trpasličia odroda s hustou a pravidelne tvarovanou korunou sa prefektne hodí do skaliek alebo na tvorbu malých okrasných, živých plotov.

Tuja Little Champion (Thuja Little Champion)- Tuja táto odroda rastie ročne takmer 20cm. Tento veľmi zdravý a nenáročný ihličnan sa hodí do každej záhrady, ako okrasná gulička ale tiež dokáže tvoriť 1-2metre vysoké súvislé deliace ploty a to bez strihania.
Tuja Malonyana (Thuja occidentalis Malonyna)- Tuja Malonyana. Veľmi rozšírená a obľúbená odroda táto tuja najatraktívnejšia je ak má iba jeden dominantný kmeň to sa však stáva málokedy. Výhonky dreviny tvoria dojem majestátnych stĺpov, a tak je táto tuja veľmi vhodná ako solitér.
Tuja Malonyana Aurea (Thuja occidentalis Malonyana Aurea)- túto odrodu dreviny tuja malonyana aurea vyšľachtili v Maďarsku. Tuja Malonyana menšieho vzrastu ako jej základná forma dreviny tuja, to vám však vynahradí intenzívne zlatožltou farbou dreviny, ktorá z nej robí neobvykle krásny solitér. Ďalšia výhoda tejto zlatej formy dreviny je jej jediný dominantný  kmeň.
Tuja Recuvra Nana (Thuja occidentalis Recuvra Nana) - Tuja západná recuvra nana.Tieto maličké dreviny majú spočiatku tvar sploštenej gule, je to tuja ktorej sa neskôr začínajú vyvíjať dominantné konáre, ktorých výhonky sú zaoblené a chumáčovito sa zhlukujú. Tuja pre svoju nezvyčajne vlnitú korunu si táto drevina získala veľkú obľubu ako tuja v skalkách a alpíniách. Tuja Recuvra Nana je výnimočná tuja a patrí medzi vzácne dreviny.
Tuja Rheingold (Thuja Rheingold) - Tuja západná Rheingold, táto odroda dreviny má mäkké lístky zlatožltej farby, zachádazjúcej až do pomarančovej. Často sa stáva, že tuja má mladé výhonky a sú ružové čo je výnimočné u tejto dreviny. Je to okrasný ker,  ktorý  narastie do výšky 2 metrov nie ako iné dreviny a okrasné kry. Vo svojej plnej výške sa tuja Rheingold rozpadne na niekoľko terasovitých podkríčkov. Tuja rheingold patrí medzi vyhľadávané dreviny. Tuja rheingold je ako tuja smaragd najčastejšie sa vyskytujúce dreviny spomedzi drevín na okrasné záhrady. Tuja rheingold patrí medzi dreviny guľovitého vzrastu.
Tuja Spiralis Mini (Thuja occidentalis Spiralis Mini) - táto tuja špirálovitá, tuja špirála patrí medzi dreviny a tuje, ktoré majú výhradne trpasličí vzrast. Je to tuja trpaslík. Rastie do tvaru zahroteného kužeľa ako máloktoré tuje a dreviny, pričom výhonky dreviny má špirálovito skrútené. Farba dreviny, tuje je sýto zelená, cez zimu môže tuja zájsť do sivozelenej farby dreviny.

Náročnosť

Na vodu pomerne nenáročná, ale za pravidelné zavlažovanie sa vám odmení prudkým rastom. Na pôdu je úplne nenáročná a tak sa dá pestovať v rozmanitých podmienkach, čomu vďačí tiež svojej úplnej odolnosti voči mrazu.

Thuja Smaragd