Hrab Carpinus betulus

Je to statný jednodomý listnatý strom dorastajúci do výšky asi 30 m z čeľade brezovité. Používa sa aj ako rastlina na živé ploty. Jeho pôvodný areál zahŕňa Európu, Kaukaz a Áziu od Turecka po Irán. Poskytuje cenné tvrdé drevo.

Charakteristika

Statný strom s mohutnou vysoko klenutou, ale niekedy trochu nepravidelnou korunou. Kmeň je pokrytý šedou hladkou kôrou, konáre lesklo hnedou. Listy sú striedavé, podlhovasto vajcovité, na vrchole krátko zašpicatené, dvojito ostro pílkovité.  Rastie v hájoch a zmiešaných lesoch nižších polôh. Dobre znáša zrezávanie, je preto často používaný v živých plotoch. Inak je vysádzaný tiež pre svoje kvalitné tvrdé drevo vhodné pre výrobu rôznych nástrojov a mechanických komponentov.

Nároky

Nie je náročný na pôdu a vyhovuje mu slnečné stanovisko. Najviac mu vyhovuje priepustná pôda. Veľmi dobre znáša rez, preto je vhodný na výsadbu živých plotov a neprehľadných stien. Odporúčame ho strihať koncom mája. Ak sa pestuje ako živý plot, rez odporúčame vykonať v máji a septembri. Vynikne aj v alejovej výsadbe.