Cypruštek Lawsonov

Druhy

Alumigold- tento cypruštek je stredne rastúci ihličnan, ktorý dorastá do výšky až 5 metrov. Korunu má úzku a kuželovitú s veľmi silným, žltozeleným zafarbením. Používa sa do živých plotov a do rôznych skupín ihličnanov. Cypruštek má šišky kužeľovité, asi 10 mm v priemere. Je to krásny jemne vetvený strom.
Alumii- cypruštek dorastajúci do výšky až 4 metrov s ocelovomodrou farbou ihličia, využívaný na živé ploty, neobvyklej modrej farby alebo do skupín iných drevín. Je úplne mrazuvzdorný s normálnou rýchlosťou rastu.
Barabits Gold- je to zlatá odroda pôvodného Lawsonovho druhu. Je to štíhli, hustý a stĺpcovitý strom. Je priemerného vzrastu, je odolný voči vysokým teplotám.
Blue Surprise- farba je veľmi nápadná modrá čo spolu s jeho nenáročnosťou a pekným súmerným vzhľadom z neho robí klenot každej záhrady. Je to trpasličia odroda.
Columnaris- túto drevinu často prezývajú ako "modrá tuja" , využíva sa na vytváranie živých plotov. Má pravidelný, stĺpovito, kuželovitý tvar. Ihličky sú silno modro sivej farby.
Elwoodii- tento druh je veľmi rozšírený má tmavo modrozelenú nepichľavú korunu a vďaka jeho pravidelnému a uzavretému tvaru je vhodný na vytvorenie nízkeho nestrihaného živého plota.
Ellwoodii gold- tento cypruštek je pomaly rastúci stĺpovitý cypruštek s jemným zlatožltým ihličím. Je veľmi hustý s kuželovitým rastom, často sa využíva do skaliek a alpínii.
Erecta Aurea- cypruštek je priamo rastúci strom s korunou do tvaru kužeľa a zlatavým ihličím. Konáriky mu smerujú priamo nahor, pričom nové výhonky sú stále viac bledožlté. Dorastá do výšky 10 metrov, pričom obľubuje slnečné miesto.
Erecta Viridis- vyrastie do veľkých rozmerov, a preto je vhodný do záhrad ako solitér. Od základného druhu sa rozlišuje hlavne farbou,  je to sviežo zelená.  V mladom veku sa odporučuje na zimu viazať, to kôli napadanému snehu. 
Filiformis Compacta- výhonky má vo forme tenkých nití alebo vláken. Jeho korunu tvorí guľu prípadne pologuľu. Jeho trpasličí vzrast zaručuje perfektné splinutie s veľkými kameňmi a tak podtrhne charakter vysokohorského prostredia.

Cypruštek Intertexta

Globus- tvorí pravidelnú guľu s priemerom 2-3 metre. Jeho vetvičky sa na konci jemne klonia na dol a skladajú sa zo šupinatých lístkov sivozelenej farby. 
Gnome- parí medzi najmenšie ihličnany, dokonca aj vo veku 10 rokov, tvorí stále guľu o priemere iba 15cm. Povrch býva celistvý, tmavo až smaragdovo zelenej farby. Ukážkovo vynikne očkovaný do podpníka.
Imbricata pendula- Je to rastlina so zvlášť nezvyčajným vzhľadom. Rastie rýchlo je riedka a priehľadná. Svojím výzorom pripomína akúsi exotickú smutnú vŕbu, ale aj tak pôsobí ľahko, pôvabne a dôstojne. Tieň takmer neposkytuje ale vynikne ako veľmi zaujímavý solitér.
Intertexta- jeho nadol visiace vetvy sa často klonia až k zemi a to z neho robí obdivuhodne krásny typ cyprušteka. Ozajstný pôvab mu však dodávajú oblúkovito splývajúce okrajové výhonky, ktoré pripomínajú strapce zo záclon. Žiaľ mldé štepence nie sú s vzhľadom veľmi vábivé a preto ich zákazníci často obchádzajú a tým sa oberajú o nevšednú hodnotu tohto ihličnanu.
Ivonne- má vysoký štíhly tvar s ihličím zlatožltej farbe. Cypruštek je úplne mrazuvzodrný má rád slnko až polotieň, je vhodný na živý plot, alebo ako solitér.
Minima Glauca- tento malý krík, má spočiatku tvar gule, neskôr sa sploští do vajcovitého tvaru. Výhonky sú pokryté šupinatými listami zelenej farby s mierne sivým nádychom.
Mini Nova- tento kríček má situ zlatožltú farbu a ani v zime na svojej kráse nestratí . Rastie veľmi pomaly, ale poskytuje oživenie medzi zelnými rastlinami.
Pelts Blue- táto odroda má najíntenzívnejšiu modrú farbu zo všetkých, má objemnú korunu úplne celistvú a nepreniknuteľnú. Jej takmer neskutočná modrá farba, na zimu jemne sfialovie.
Rimpelaar- jeho mimoriadne origínalny tvar a žiarivo modrá farba poskytuje osvieženie pre Váš pohľad. Rastie veľmi pomaly približne 3 centimetre ročne a vďaka jeho trpasličieho vzhľadu sa perfektne hodí do skalky.
Wiissels Saguaro- táto odroda ozdobného ihličnanu pôsobí až príliš bizardne, má trpaslíči vzrast, pričom dominantný výrastok je štíhli, čnie sa nahor a z neho kde tu vyrastajú vodorovne bočné výhonky. Výhonky sú veľmi husté a krátke, sivozelenej farby a hadia sa smerom nahor.