Okrasné záhrady na balkóne

Veľa z nás túži po kvitnúcej oáze, ale záhradu nemáme. Stačí ale balkón, hoci malý. Aj na ňom možno vytvoriť zelenú pohodu, v ktorej sa urodia aj lahodné plody.

Vres Robert Chapman

Vodopády farebných kvetov, ktoré prekypujú z niektorých balkónov, upútajú pohľady všetkých okoloidúcich.Pri dnešnom výbere rastlín, pestovateľských nádob a hnojív to nie je vzdialený sen, ale s trochou vedomostí a trpezlivosti dosiahnuteľné pre každého. Nemusíte sa ani zďaleka uspokojiť s "obyčajnými" kvetináčmi za zábradlím. Na balkóne môžete použiť všetku tvorivosť a fantáziu, využiť popínavé rastliny, okrasné dreviny, závesné košíky, rôzne dekorácie, pestovať pohľadné aj zdravé a sladké ovocie i zelenínu.

Orientácia balkóna určuje mieru svetla a tepla 

Pri výbere rastlín pre balkón je dobré sa riadiť tým, či je orientovaný južne, východne, západne či severne. Miera slnečných lúčov je pre väčšinu rastlín veľmi dôležitá - niektoré vyžadujú čo najviac slnka, iným sa darí skôr v tieni. Ďalej záleží aj na celkovej klímy oblasti.

Východne orientovaný balkón 

  • Muškáty, ktoré možno pestovať v nespočetnom množstve odrôd rôznych farieb a tvarov, previsnuté alebo vzpriamené, cez zimu je možné uchovať na bezmrazom mieste. 
         
  • Petúnie, letničky, ktoré podobne ako muškáty dokážu vytvoriť bohaté kvitnúce previsy. 
  • Popínavé rastliny plamienky (Klemantis) sú atraktívne vytrvalé popínavé rastliny, ktoré skrášlia steny aj zábradlie. Pestujú v mnohých druhoch a kultivaroch s odlišnými kvetmi.

Juhovýchodne a južne orientovaný balkón 

  •      Aj na horúcej južnej strane môžete pestovať muškáty aj petúnie, ak im zabezpečíte stály prísun vody (komfortné sú v tomto ohľade samozavlažovacie kvetináčezávesné kvetináče). 
  • Pestovať tu môžete pekné a zároveň užitočné aromatické bylinky, ako je rozmarín, levanduľa, tymian, oregano, šalvia, bazalka a ďalšie.

Západne orientovaný balkón

  • Koncom leta, na jeseň aj v zime ozdobí balkón vždyzelený a bujne kvitnúci vres a vresovec.

Pôsobivé aj odolné sú okrasné trávy, ktoré možno pestovať nielen na záhrade, ale nižšie druhy aj v nádobách.

Klemantis - okrasné kvety

 

Popínavé rastliny plamienky (Klemantis)