Pivonka Paeonia

Pivonka je od jari do leta neuveriteľne krásna v kvete – sbujnou zeleňou celé leto. Je to trvalka, ktorá sa každoročne vracia, aby vámsvojou krásou vyrazila dych. Tieto rastlinky prežijú aj nás – niektorým sa daríuž aj viac ako 100 rokov. Ich životnosť je najdlhšia zo všetkých kvetov a to jefakt, na ktorý sa môže každý záhradník spoľahnúť.

Charakteristika

Pivonky všetkých skupín možno nájsť v rôznych farebnýchvariantoch – od bielej cez ružovú, krémovú, červenú až po fialovú. Aj samotnékvety sa môžu líšiť veľkosťou a tvarom, poznáme jednoduché pivonky, japonské,korunkovité či poloplnokveté. Líšia sa aj vôňou, niektoré voňajú výrazne, inétakmer vôbec. V niektorých prípadoch je vôňa svieža, citrusová, v inýchpripomína vôňu ruže. Jestvuje niekoľko stoviek odrôd a druhov pivoniek, pretosi skutočne je z čoho vyberať

Nároky

Stanovište, ktoré si vyberiete pre výsadbu pivoniek by malobyť vystavené slnku minimálne počas polovice dňa. Čím viac slnka dostane vašapivónia, tým viac bude kvitnúť. Keď vyberáte stanovište pre pivonky, uistitesa, že jamu vyhĺbite dostatočne hlboko a široko, aby ste sa prispôsobili jejplnému rastu. Pivonkám sa darí v hlbokej, úrodnej a vlhkej pôde, bohatejna humus, ktorá sa dobre odvodňuje. pH pôdy by malo byť neutrálne. Stanovišteby malo byť chránené pred vetrom. Nesaďte ich v blízkosti stromov alebo kríkov,pivonka nerada súťaží o živiny a vlhkosť.