Ovocné stomy pre malé záhrady

Máte len malú záhradu, a preto si myslíte, že okrasné stromy sú pre vás nedostupné? Opak je pravdou - existujú malé ovocné stromy, ktoré vyniknú práve v malých záhradách a ešte menších predzáhradkách.

Obľúbené sú na jar kvitnúce okrasné jablone alebo rôzne okrasné kôstkoviny. Plné aj jednoduché kvety takýchto hybridov doslova obalia vetvy takým množstvom kvetov, že zakryjú aj pučiace listy.

Jablone ako okrasný doplnok záhrady

Okrasné jablone pre malé záhrady by nemali presiahnuť sedem osem metrov. K tomu musíte vziať do úvahy, ako veľkú plochu môže zaberať koruna stromu - nechcete predsa, aby vám zatienila veľkú časť odpočinkovej záhrady alebo prerastala k susedom.

Okrasné jablone majú rôzne tvary korún - guľovité, lievikovité, vzpriamené, stĺpovité, vajcovité, ploché a veľmi zaujímavé sú stromy s previsnutou korunou. Zvyčajná šírka koruny býva do piatich metrov, úzke stĺpovité koruny zaberajú plochu menšiu.

Čerešne bez plodov

Rod Prunus v sebe skrýva čerešne, višne, slivky, mandle, broskyne, ... Obľúbené sú bielo a ružovo kvitnúce okrasné čerešne sakury s výškou medzi šiestimi až siedmimi metrami. Kvitnú pred nasadením listov, väčšinou majú vystupujúcu korunu ('Shirotae', 'Shirofugen').

Okrasné slivky a ostatné kôstkoviny

Slivka neprodukuje, ale pekné sú aj farebným listom - napríklad kríkovito rastúci Myrobalán. Bohato kvitne v priebehu mája a upúta svojimi tmavo vínovými listami. Zostáva teda výrazným prvkom záhrady aj po odkvitnutí.

Mandľovníky, okrasné marhulebroskyne vytvárajú plody, sú to ale predovšetkým okrasné ovocné stromy. Niektoré kôstkoviny s tmavo vínovými listami vyzerajú veľmi dobre (ako červenolistý myrobalán).