Papája Carica papaya

Pôvodnou domovinou papáje je vlhké tropické pásmo Strednej Ameriky a južné Mexiko, kde dorastá do výšky 2 - 10 metrov. Dnes sa pestuje v trópoch po celom svete. Nazýva sa aj stromový melón. Zrelosť plodu spoznáte podľa žltooranžovej šupky s hnedými fliačikmi. Dužina môže byť žltozelená, oranžová alebo lososovoružová. Chuť sa ponáša na čosi medzi broskyňou a ananásovým melónom.

Charakteristika

Papája sa vo veľkej miere pestuje v tropických krajinách a pochádza z Južnej, Strednej Ameriky a južných Spojených štátov. Niekedy sa omylom označuje ako strom, pretože sa mu trochu podobá. Z vrcholu rastliny vyrastajú veľké listy s priemerom 50 - 70 cm, dlaňovité a s početnými vrúbkami. Kvety papáje sú biele, malé a zložené z piatich okvetných lístkov. Ovocie papája je klasifikované ako bobule. Na dĺžku dosahujú až pol metra a majú oválny alebo hruškovitý tvar. Keď dospejú, sfarbia sa do oranžova. Vo vnútri je veľa malých, okrúhlych a čiernych semien.

Nároky

Optimálna teplota pestovania sa má pohybovať okolo 25 °C. Pokles teploty pod bod mrazu je pre rastlinu kritický. Dobre znáša suchý vzduch, aj teploty nad 40 °C. Papája rastie rýchlo, má krátku životnosť, vyžaduje chránený interiér alebo skleník. Pravidelne ju musíme zalievať a prihnojovať. Korene sú citlivé na preliatie. Je veľmi citlivá tiež na mráz, ľahko zmrzne a zahynie. V južných oblastiach v lete na chránených miestach môžeme ju pestovať aj v záhrade, v auguste ju však musíme vrátiť na chránené miesto. Podobne ako banánovník aj papája je atraktívna tropická rastlina a vyžaduje podobné podmienky. Existujú aj zákrpkové formy, ktoré sú na pestovanie v interiéroch najvhodnejšie.