Hortenzia popínavá Hydrangea petiolaris

Nenáročná drevina s čarovnými kvetmi. Aj takto by sa dala popísať hortenzia popínavá. Je veľmi vhodná na prekrytie nepekného múru, či plotu.

Charakteristika

Hortenzia popínavá pochádza zvýchodného Ruska, Taiwanu a Japonska. Je to mohutná trvalka, ktorá v našich podmienkach dorastá do výšky 3 až 5 metrov, prípadne aj vyššie. Pučí veľmi skoro a má veľké lesklé listy na stopkách dlhých 10 cm. Na výhonkoch sa nachádzajú malé korienky, ktorými sa prichytáva o podklad. Najzaujímavejšie sú jej veľké biele súkvetia usporiadané v chocholíku. Kvitne v máji až júli.

Nároky

Spočiatku rastie pomaly, ale vďaka príťažlivým kvetom, ktoré navyše lákajú hmyz, sa jej pestovanie určite oplatí. Vysadiť ju môžete na slnečné miesto aj do polotieňa. Najmä v prvom roku ju zavlažujte, ale niepríliš, lebo premokrená pôda jej nevyhovuje. Je úplne odolná proti mrazu, takže okrem rezu nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Po odkvitnutí môžete rezom upraviť jej tvar. Hodí sa na popínanie starých stromov, veľkých pilierov či na dekoráciu mohutnej skaly.