Zádušník brečtanovitý Glechoma hederacea

Zádušník brečtanovitý. Ľahko sa šíriaca bylinka. Vytvára fialové koberce v kombinácii so zelenými a hornými mladými až bordovými lístkami s pekným srdiečkovým tvarom.

Charakteristika

Liečivý, ľahko dostupný a široko využiteľný, to sú len niektoré pozitíva, ktorými sa môže pochváliť zádušník brečtanovitý. Táto atraktívna bylina je síce o niečo menej známa, no to jej v žiadnom prípade neuberá na praktickom aj estetickom prínose. Zádušník brečtanovitý stále čaká na svoje opätovné „objavenie“. Napriek tomu, že kedysi bol bežnou súčasťou výbavy ľudových liečiteľov, v poslednom čase je oproti iným druhom rastlín v úzadí. Zberatelia a pestovatelia liečivých bylín, ktorí ho poznajú iba okrajovo, sa tak oberajú o príležitosť využiť jeho všestranné liečivé účinky a široké možnosti využitia, či už v podobe tinktúr, kloktadiel alebo chutných a liečivých čajov.

Nároky

Zádušník sa veľmi ľahko pestuje v domácich podmienkach, nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, dokonca ani pravidelnú zálievku.Obľubuje polotienisté stanoviská.