Jesenné hnojenie záhrady: rastlinám pred zimou prospieva draslík

Dostatok živín rastliny potrebujú nielen v dobe rastu, kvitnutia a tvorby plodov. Aby neboli po sezóne vyčerpané a úspešne prezimovali, treba sa o ne starať aj na jeseň - avšak inak, než v lete.

Na jeseň je potreba rastliny pripraviť na nepriaznivé zimné obdobie. Aby naše okrasné stromy, kríky, trvalé rastlinytrávnik úspešne prežili zimu, je potreba dodať im primeranú výživu.

Viac draslíka, menej dusíka

Na jeseň sú na hnojenie vhodné hnojivá bohaté na draslík. Rastlinné pletivá po ňom zosilňujú, bunkové šťavy sa zahusťujú, takže rastliny ľahšie odolávajú mrazom a trávnik obávanej plesni snežnej. Rozhodne sa ale musíme vyhnúť hnojivám bohaté na dusík, preto je potrebné pre výživu rastlín v tomto období vyberať hnojivá s označením jeseň. K dispozícii sú dnes jesenné hnojivá vhodné pre rôzne skupiny rastlín i rôzne obdobia. Pre jesenné hnojenie je vhodná napríklad draselná soľ. Pre dodanie horčíka rastlinám sa na jeseň s úspechom používa Horká soľ, ktorá je ako v kryštalickej, tak aj v tekutej forme.

záhradné hnojivá, hnojenie

Jesenné organické hnojivá

Aj v čisto prírodných, organických hnojivách nájdeme druhy určené špeciálne na jesenné hnojenie, napríklad s guánom. Organické hnojivá na rozdiel od minerálnych sa starajú nielen o rastliny, ale aj dlhodobé zdravie a úrodnosť pôdy, podporujú pôdne mikroorganizmy a dodávajú do pôdy nevyhnutnú humusovú zložku.

Pri jesenných výsadbách, pre prihrnutie k ružiam, jahodám a ďalším rastlinám ako výživa aj ochrana pred zimou dobre poslúži aj vyzretý kompost.