Echinacea Echinacea

Kvety echinacei sú ružové ale aj biele, červené, žlté, oranžové alebo dokonca zelenkasté s typickým tmavším terčom. Najkrajšie vynikne skupinka niekoľkých jedincov.

Charakteristika

V zmiešanom kvetinovom záhone môžete echinaceu skombinovať sinými v lete kvitnúcimi trvalkami, napríklad s aromatickou agastache, floxami, monardou, veronikou, ježibabou, zlatobyľom, rudbekiami. Zaujímavé je aj jej spojenie s modro kvitnúcou perovskiou. Exceluje aj v blízkosti okrasných tráv, najmä tých s jemnejšie pôsobiacimi steblami a súkvetiami. Hodí sa aj do štrkových a najmä bylinkových záhonov, pričom je vhodné nájsť jej miesto vstrednej časti alebo v pozadí. Vzhľadom k tomu, že kvety tejto trvalky obľubujú motýle a včely, uplatní sa tiež v prírodných a ekologickejšie zameraných záhradách.

Nároky

Pestovanie echinacei je inak celkom jednoduché. Výhodou je, že rastlina netrpí príliš chorobami alebo škodcami. Len vo veľmi prehustených výsadbách môžu škodiť slimáky a slizniaky. Výskyt chorôb podporuje najmä vyššia vlhkosť pôdy. Po výsadbe je dôležité rastliny pravidelne zavlažovať, vďaka tomu si vytvoria bohatý koreňový systém. Pokiaľ ide o prihnojovanie, stačí každoročne skoro na jar k rastlinám rozhodiť kvalitnú a preosiatu kompostovú zeminu. Okolie rastlín je vhodné počas sezóny udržiavať v bezburinnom stave.Postupne treba odstraňovať odkvitnuté kvety. Časť z nich odporúčame ponechať – budú prirodzenou zimnou dekoráciou záhona. Na jar je dôležité porast echinacei včas očistiť od suchých listov. Nové kultivary echinacei je lepšie pred zimouzakryť ihličnatými chvojkami.