Japonské cyprusy Cryptomeria Japonica

Je to japonský cyprus s veľkým počtom odrôd, pričom v európe sa ich pestuje asi 20. Základný druh je vysoký strom, ale jeho odrody sú zväčša trpasličie, ktoré rozmnožujeme výlučne odrezkami. Šišky má drobné a guľovité. Väčšina odrôd pochádza z pôvodnej japonskej záhradnej kultúry.

Charakteristika

Stále zelené stromy s načervenalou kôrou. Koruna je zväčša kuželovitá. Pôvodný druh môže narásť až do 40 metrov. Tento pôvodný druh však nieje atraktívny a preto dnes vidíme v záhradach hlavne jeho trpasličie odrody.

Druhy

Cristata- je to najneobvyklejšia odroda, rastie do nevyspytatejnej krovitej podoby. Nové výhonky sú zdeformované do tvarov stužiek, sú ploché miestami nahnuté, stlačené do obrovských kohútich hrebeňov. Farba je lesklo zelená.
Elegans Viridis- tiež sa vyznačuje pomalším rastom, nové výhonky sú mäkké so samostatne stojacimi ihlicami, ktoré sú stále sviežo zelenej farby.Teraz patrí medzi jeden z najrošírenejších druhov.
Globosa Nana- toto je pravdepodobne najkrajšia odroda japonského cyprusu, jej koruna je pravidelná, guľatá a hustá, sýtej zelenej farby. Neskôr jej výhonky tvoria viac navzájom spojených klbiek. Svojou zvlášnosťou preto vie oživiť akúkoľvek záhradu.
Vilmoriniana- má miniatúrni vzrast, má pravidelný tvar gule, jeho ihličky sú tvrdé, sviežo zelené. V zime prechádza do tmavších fariieb. Odporúča sa ako ozdobný stromček do japonských záhrad a alpínii.

Nároky

Japonské cyprusy sú stredne náročné na polievanie a vľhkosť. Obľubujú kyslé pôdne druhy, pričom sa im horšie darí na vápenatom podklade. Sú mierne citlivé na mráz, ale z prípadných poškodení sa veľmi rýchlo povzviechajú.