Okrasné dreviny tuje

Tuje u nás patria k najčastejšie vysazdovaným ihličnanom. V posledných rokoch prevláda výsadba tují v živých plotoch, a to preto, že zostávajú zelené po celý rok, čo je v našich podmienkach žiadúce. Navyše odrody určené pre živé ploty rýchlo rastú.

Tuja západná ponúka veľký výber odrôd

Tuja západná (Thuja occidentalis) má veľmi široký sortiment odrôd. Nájdeme medzi nimi druhy rôznych tvarov - vysoké stromovité, kužeľovité, úzko stĺpovité aj krovité. Na druhej strane je rad zakrpatených odrôd kužeľovitých aj guľovitých.

Veľ možností ponúka tuja západná vo farbách listov (ihličia). Odtiene zelenej od svetlej až po tmavú lesklú zeleň, ktorá je typická pre kultivar, modravé ihlice kultivaru 'Compacta', prípadne odtiene zlatej (žltej), aké objavíte u kultivaru 'Rheingold'.

Určite vás prekvapí nielen rozmanitosť tvarov a farieb, ale aj vzrastu. Tuje môžete využiť ako solitéry, do skupinových výsadieb (pozor na príliš mnohofarebné kombinácie), do skaliek či ako prenosnú zeleň.

Pre výsadbu živých plotov sa hodia odrody husté, rýchlo rastúce, nerozťahujúce sa pod ťarchou snehu ('Brabant', 'Frieslandia' alebo obľúbený 'Smaragd'). Výška živého plotu by mala byť do troch metrov, na meter sa vysádzajú dve až tri rastliny. 

Najčastejšie ponúkaná a cenovo dostupná odroda Tuja Smaragd má symetrický kužeľovitý rast, strihá sa, až dorastie do požadovanej výšky. Rez sa vykonáva pravidelne raz ročne v júni - prerastené rastliny neznášajú rez do starého dreva. 

Zastrihávajú sa ako vrcholky rastlín, tak boky z pohľadových strán. Tuje sa rozrastajú aj do šírky, takže časom vytvoria porast. Živý plot môže byť aj nestrihaný, voľne rastúci, len s upravenou výškou. Výborným pomocníkom vám budú nožnice na živý plot.