Filtre

Typ vzrastu

Farba listu/ihličia

Typ listu/ihličia

Ihličnaté okrasné dreviny

Ihličnaté okrasné dreviny a stromy sú najdokonalejšími dlhovekými drevinami. Stačí si len vybrať tie dreviny, ktoré najlepšie rozvoňajú a obohatia Vašu záhradu, terasu a balkón.

Okrasné ihličnany pre záhrady, predzáhradky, skalky i živé ploty

Rozmanitosť veľkostí, tvarov a farieb okrasných ihličnatých stromov, drevín a kríkov Vám umožní vytvoriť podľa vlastného vkusu veľmi zaujímavú okrasnú záhradu aj bez využitia iných rastlín. Možné je samozrejme okrasné ihličnany kombinovať s okrasnými kríkmi aj trvalkami. Zakrpatené ihličnany je možné využiť aj ako atraktívny prvok na skalke. Úzko stĺpovitý rast radu okrasných ihličnanov je výhodný aj pre malé záhrady. Napríklad voľná skupinka týchto okrasných ihličnanov zaberie len minimum miesta a dobre pôsobí nielen esteticky, ale vytvorením ľahkého polotieňa vytvorí lepšie podmienky pre rast ďalších rastlín.

Ihličnaté okrasné dreviny

 Tieto okrasné dreviny patria medzi najobľúbenejšie dreviny vôbec. Ich výhodou je stálozelenosť a odolnosť voči mrazom. Najvyhľadávanejšie ihličnaté okrasné dreviny sú tuje, tieto okrasné dreviny sú dokonalé na živý plot, prípadne použitie tuja ako solitérna okrasná drevina. Nádherná okrasná drevina je aj jedľa kaukazská, táto zaujímavá drevina má nádherné ihličie. Nielen jedľa kaukazská, ale aj tuja smaragd sú nádherné v každej okrasnej záhrade plnej drevín. Tuja smaragd sa podobne ako jedľa kaukazská používajú aj ako solitér, prípadne do iných záhradných kompozícií.

Jedľa kaukazská nie je len okrasná drevina, ale špeciálny kultivar, ktorý pozmenil pohľad na okrasné dreviny vôbec. Jedľa kaukazská je dokonale vhodná do nášich okrasných záhrad a podnebného pásma. Okrem jedle kaukazskej treba spomenúť okrasné dreviny ako je nádherný cypruštek, céder, smrekovec, smrek či tis. Borievka má veľa kultivarov, ale okrasný koberec z nej je najobľúbenejšia okrasná drevina, takmer ako jedľa kaukazská a tuja smaragd. Ihličnaté okrasné dreviny ako jedľa kaukazská, jedľa kórejská, špeciálny kultivar tuje, céder, araukária, kryptoméria a iné exotické okrasné dreviny je špecifická kategória pripomínajúca v našich okrasných záhradách, že podnebné pásmo nie je žiadny problém pri týchto kultivaroch okrasných drevín vôbec. 

Hnojivá na tuje a okrasné dreviny sú nevyhnutnou potrebou pestovania týchto drevín. Hnojivá na tuje a okrasné dreviny dodávajú na dreviny nevyhnutné mirkoprvky a častice pre správny a kvalitný vývoj dreviny. Hnojivá na dreviny sú rôznych tvarov a skupenstiev. Najideálnejšie sú hnojivá na tuje granulované hnojivá na tuje. Granulované hnojivá na tuje poskytujú kvalitné a dlhodobé vyživovanie dreviny. Hnojivá na tuje a  dreviny sú voľne dostupné od rôznych výrobcov hnojivá na tuje a dreviny. 

Tvarované dreviny do modernej záhrady

Tvarované dreviny dodajú záhrade noblesu a šmrnc. Niektoré vždyzelené dreviny možno dokonca tvarovať podobne ako sochy.

Ihličnaté dreviny vhodné na tvarovanie

  • thuja
  • tis
  • cypruštek

Tieto vždyzelené dreviny možno nielen zastrihávať ako klasické živé ploty, ale tvarovať do najrôznejších podôb. Majú totiž veľmi hustý rast a drobné ihličky.


Tuja
 smaragd

 patrí medzi najvyhľadávanejšie okrasné dreviny hlavne na živý plot, ale nielen tuja smaragd, ale aj ostatné kultivary tuje, dokonca aj tuja východná. Živý plot z tuje smaragd, tuje brabant, tuje smaragd zlatý sa stal štandardom v našich okrasných záhradách. Tuja smaragd je ikona. Poznáme veľa kultivarov tuje a tuje smaragd, hlavné rozdelenie okrasnej dreviny tuje je na tuja západná a tuja východná. Tuja smaragd má kužeľovitý tvar, môže sa aj strihať na štvorcový živý plot. Tuja smaragd zlatá je taktiež vhodná na živý plot je to pomerne nový kultivar tuja smaragd. Živý plot tuja smaragd a tuja smaragd zlatá je najnádhernejší zo všetkých živých plotov drevín. 

Odporúčame pre ešte nádhernejší rast a farbu použiť hnojivá na tuje. Medzi hnojivá na tuje patria najlepšie hnojivá na tuje a okrasné dreviny granulované hnojivá. Hnojivá na tuje a dreviny stačí podľa návodu rozsypať popod dreviny a postupných uvoľňovaním sa nám hnojivá na tuje a dreviny rozložia do pôdy a vstrebú koreňovým systémom dreviny. Tuja smaragd je očarujúca po pravidelnej aplikácii hnojiva na tuje a dreviny. 

Cypruštek

Cypruštek ponúka ako okrasná drevina veľa kultivarov. Cypruštek je možné tvarovať na rôzne typy okrasných drevín ako napríklad  bonsaj. Vhodná je táto okrasná drevina na tvorenie  živých plotov, ale aj ako okrasná drevina solitér, alebo pútavá špeciálne tvarovaná okrasná drevina. Občas je vhodné použiť túto okrasnú drevinu, cypruštek na živý plot. Živý plot bude nádherne farebný. Takýto živý plot za použitia cyprušteka je naozaj unikátnou voľbou z pomedzi okrasných drevín.

Jedľa


 
Okrasná drevina jedľa kaukazská je najobľúbenejšia spolu s okrasnou drevinou nazývanou jedľa kórejská. Jedľa kaukazská a iné druhy jedle je najnádhernejšia okrasná drevina zdobiaca mnoho záhrad a parkov. Jedľa kaukazská je okrasná drevina, ktorá má husté nepichľavé ihličie. Okrasná drevina jedľa kaukazská je ideálna do okrasných záhrad ako okrasná drevina solitér. Jedľa kaukazská, okrasná drevina je dominant okrasnej záhrady. Na živý plot sa však táto okrasná drevina nepoužíva.

Ostatné okrasné dreviny


 
Okrasné dreviny ako smrek, okrasná drevina smrekovec,okrasná drevina borovica, okrasná drevina céder, okrasná drevina tis, okrasná drevina araukária a iné okrasné dreviny sú súčasťou okrasných záhrad už od nepamäti. Tieto okrasné dreviny pripomínajú človeku že je súčasťou prírody. Dajú sa použiť ako okrasná drevina solitér, prípadne na živý plot.


Živý plot

Vhodná okrasná drevina na živý plot je tuja, okrasná drevina cypruštek, okrasná drevina smrek, okrasná drevina tis a iné okrasné dreviny. Živý plot bude z nich nádherný, moderný je aj živý plot s kombináciou týchto okrasných drevín. Živý plot je možno strihať, tvarovať okrasné dreviny použité v ňom, alebo ponechať živý plot rásť samovoľne. Nestrihaný živý plot je nádherný s použitím tuje, pretože táto okrasná drevina má krásne kužeľovitý rast ako máloktoré ihličnaté okrasné dreviny. Živý plot je nádherné a funkčné dielo našich okrasných záhrad s použitím rozmanitých okrasných drevín.

Strieborné ihličnany v rozličných tvaroch

Farebné ihlice alebo šupiny v rôznych odtieňoch striebornej nájdete u kultivaroch takmer všetkých u nás pestovaných druhov. Jedľa (Abies), céder (Cedrus), cypruštek (Chamaecyparis), borievka (Juniperus), smrek (Picea) a borovica (Pinus) ponúka nielen rôzne farby, ale aj tvary.

Strieborné ihličie tak môžete mať vzpriamené, stĺpovité, kužeľovité, zakrpatené, rozložité, guľovité, ploché, plazivé aj previsnuté. Množstvo tvarov sa hodí do skaliek, pre pestovanie v kvetináčoch.