Hortenzia a jej krásne druhy na pestovanie

Či už vysadené v kvetináčoch alebo na záhradnom záhone, len málo rastlín poskytuje väčší dojem ako hortenzia.

Hortenzia a jej krásne druhy na pestovanie

Hortenzie kalinolisté, metliny, popínavé či stromčekové prinášajú do letnej záhrady rozmanitú textúru, farbu a tvar. Záhradkárov, ktorí túžia po chladných farbách, ako je ružová, fialová, biela a modrá, poteší zmes farebných odtieňov, ktoré sú k dispozícii, niekedy aj viac farieb na jednom kríku. Hortenzie je najlepšie vysádzať do vlhkej, bohatej pôdy. Ide o vzácny kvitnúci ker, ktorému sa pomerne dobre darí v tienistých podmienkach, ale pre najlepší výkon väčšina hortenzií rada zažije ráno slnko.

Tieto hortenzie sa môžu perfektne hodiť do vašej záhrady:

Hortenzia Annabelle

Napriek obrovským, husto zabalený kvetom, ktoré krík produkuje v hojnosti, pevné stonky tejto rastliny nedovolia, aby kvety na tejto bielej hortenzii padali do blata. Jedna rastlina v kvetináči bude nádherným solitérom navašej letnej terase alebo ich môžete vysadiť niekoľko pre okázalý živý plot.

Hortenzia kalinolistá Blaumeise, v črepníku
Hydrangea macrophylla Blaumeise

Udržujte svoju pôdu na kyslej strane, ak chcete dosiahnuť čo najintenzívnejšie modré kvety z kríka hortenzie. Ide o kultivar H. macrophylla, ktorý je známy aj ako hortenzia dvojlistá.

Hortenzia metlinatá Limelight

Kvety hortenzie „Limelight“ starnú v priebehu sezóny do jemne ružovej.

Hortenzia popínavá

Každý, kto zadováži exemplár popínavej hortenzie, má šťastie. Popínava hortenzia je známa svojím pomalým rastom. Keď sa však táto samopriliehavá liana usadí, môže vyliezť a roztiahnuť sa veľkú plochu, napríklad na ploty, stavby a stromy.

Hortenzia Kings red

Ak je vaša záhrada presýtená modrou a ružovou, možno je čas okoreniť krajinu malým kríkom s červenými kvetmi, akým je napríklad kultivar hortenzie Kings red.

Hortenzia je vo všeobecnosti veľmi ľahko a bezproblémovo kvitnúci krík.