Filtre

Typ vzrastu

Farba listu/ihličia

Typ listu/ihličia

Borievka - Juniperus

Borievka vnesie do záhrad originalitu, ponúka paletu rozmanitých tvarov a farieb. Jedná sa o nenáročné ihličnany, ktoré  u nás nájdete v rôznych farbách, druhoch či vzrastoch.

25,99 €
skladom 435 ks
17,99
Kúpiť
bez DPH14,99 €

Borievka je rod ihličnanu, ktorá ponúka desiatky druhov a v každom z nich potom ešte množstvo kultivarov odlišných farbou lístím aj vzrastom (tvarom). Najviac borievok pochádza zo Severnej Ameriky a Ázie. Borievka má množstvo tvarov. Na prvý pohľad vás osloví Borievka čínska - ihličie má nádhernú modrozelenú farbu.

V záhradách patria Borievky k najpestovanejším ihličnanom vôbec. Niet divu, medzi širokým výberom rôznych druhov si vyberie každý, borievky dobre znášajú slnko, dobre sa im darí aj tam, kde chúlostivejšie ihličnany nerastú. Ako solitéry sa uplatnia vzpriamene rastúce kultivary, do skupinových výsadieb zvoľte nižšie guľovité druhy. Plazivý jalovec spoľahlivo nahradí trávnik v miestach, kde sa mu nedarí.

Požiadavky na pestovanie borievky

Borievka patrí už dlhé roky, spoločne s cypruštekmi a tujami, k najčastejšie pestovaným ihličnanom na našich záhradách.

Stanovište: Borievkam sa darí na slnečnom aj polotienistom stanovišti. Na slnku sa však borievke darí najlepšie.
Voda: Borievky veľmi dobre znášajú sucho.
Množenie: Možno množiť v lete odrezkami pod sklom alebo na jeseň priamo na vonkajšom stanovišti.
Zemina: Borievka nie je náročná na pôdu. Dobre znáša kamenitú, vápnitú aj kyslú pôdu.

Borievka patrí medzi najmenej náročné dreviny a až na výnimky znesú všetky druhy pôd a sú dostatočne otužilé. Stromovité druhy sú pekné solitéry. Najviac sa využívajú ako krycie dreviny.

Borievka Juniperus 'Green Carpet' - (Borievka obyčajná poliehavá)

Jeden z novších kultivarov. Poliehavá borievka s rozprestretými vetvičkami a tmavozelenými ihlicami, vhodná ako pôdny kryt. Mladé výhonky sú svetlozelené a zaujímavo kontrastujú so zvyšnou časťou rastliny. Rastie výrazne plocho, výška rastliny je do 15 cm.

Borievka Juniperus Golden Carpet (Borievka poliehavá) 

Úplne plazivá borievka dorastajúca do výšky 0,05 - 0,1 m a šírky 1,4 - 1,8 m. Farba ihličia je vnútri rastliny zelená a prechádza smerom ku koncu vetvičiek do žltej. Veľmi atraktívne, nenáročný ihličnan.

Použitie v záhrade

Vďaka nízkym nárokom, bujnému rastu, atraktívnemu sfarbeniu a jemnej textúre vetvičiek sa borievka uplatní na slnečnom stanovišti v každej záhrade. Použiť sa môžeme ako voľne rastúci ker, ale vďaka tomu, že dobre reaguje na rez, vyniknú jej vlastnosti skvele pri tvarovaní.

Borievky využijete aj ako solitér alebo napríklad do štylizovaných kompozícií suchých vresovísk, skaliek. Možno ich pestovať aj v kvetináčoch. V horúcich dňoch navyše uvoľňujú silice, ktoré príjemne prevoňajú vzduch na terase, v altánku či pri bazéne.

Borievka čínska Juniperus chinensis

Napríklad do väčších skaliek sa hodí na pestovanie Borievka Juniperus chinensis. Jedná sa o odrodu zakrpatenú už od zeme široko sa vetviacu s šedomodrými ihlicami. Juniperus chinensis nachádza svoje uplatnenie skôr ako solitér, vo vresoviskách, v prírodných partiách záhrad a tiež v skupinových výsadbách.