Javor horský Acer pseudoplatanus

Charakteristika

Tento javor dorastá do výšky 25-30 metorv. Jeho listy sú 5 laločné a na krajoch sú zúbkované a tupé. Listy sú typickej zelenej farby na jeseň ožltnú. Kvety sú svetložltej farby a kvitnú v ovísajúcich strapcoch v apríli a v máji. Je vhodný na výsadbu ako solitér ale aj do stromoradí. Preferuje vlhké miesta, pôdu bohatú na živiny. Vhodné je ho vysádzať na slnečných miestach.

Druhy

Artropurpureum- je to veľmi elegantná forma javoru, ktorá má do široka otvorené, opadavé listy. Tieto listy sú na lícovej farbe tmavozelené a lesklé a na rube sú akoby pokryté temným, vínovočerveným semišom. Toto je najvýraznejšie keď je strom veľký, tak že to môžu vidieť ľudia stojaci pod ním. 

Leopoldii- Tento javor má prekrásne pestré listy, keď pučia majú zelené listy , neskôr sa vytvárajú na listoch bieložlté bodky a fľaky. Vhodné je ho vysádzať do parkov a stromoradí. Nároky na vlahu má priemerné avšak má radšej zavlažované miesta. Pôdu preferuje humusovitú. Má rád slnko a polotieň.
Spaethii- Javor tohto druhu dokáže dorásť až do výšky 20-25 metrov. Listy majú z vrchu typickú zelenú farbu, zospodu sú fialovočervené. Táto kombinácia pôsobí veľmi zaujímavo a impozantne. Má rád vľhké miesta . Pôda je vhodná s vysokým obsahom živín . Preferuje slnečné miesta.