Bambus Phyllostachys

Bambusy patria k častejšie vyhľadávaným okrasným rastlinám. Výber je zaujímavý a mnohé z ponúkaných druhov môžete pestovať aj napriek tomu, že nie ste vlastníkom záhrady. Bambusy vám môžu rovnako spríjemniť chvíle pohody aj na väčšom balkóne či terase. Stačí si ich vysadiť do nádob.

Charakteristika

V stiesnenejších podmienkach vegetačných nádob sa bude dobredariť hlavne bežne dostupnému a trsovito rastúcemu trsťovníku (Fargesia).Dorastá do výšky asi dvoch metrov, vytvára husto olistené trsy, rýchlo rastie a dobre prezimuje. Koreňom tohto bambusu nevadia ani stiesnené podmienky vegetačných nádob. Pokúsiť sa môžete pestovať na terasách, či balkónoch aj pabambusy (Phyllostachys), avšak patria medzi bezvýbežkaté bambusy čo nie je pre nádoby ideálne. Ak to priestory vašej terasy dovoľujú, skombinujte v skupine vyšší druh a nižší, pravda každá rastlina musí mať samostatnú nádobu. Mrazuvzdornébambusy však môžete pestovať aj v záhonoch, kde nádherne vyniknú.

Nároky

Najlepšie sa bambusom darí tam, kde nebudú mať príliš veľa slnka a nepôjde o suché a úpalové miesto. Obľubujú polotieň a svetlý tieň, potrebné je vybrať im pred vetrom chránené miesto. Viac ako na južnej či severnej strane porastú na strane východnej alebo západnej. Na takýchto miestach sa bohato olistia a vytvoria dekoratívne trsy. Najviac sa uplatnia v moderných mestských exteriérových priestoroch, na vidieku pôsobia neprirodzene. Najviac vyniknú tam, kde majú dostatok miesta na rozrastanie sa, v stiesnenýchpodmienkach sa im darí horšie.