Listnaté okrasné dreviny

Listnaté okrasné dreviny na zimu síce opadajú, ale počas sezóny vás potešia niekoľkokrát do roka. Na jar budú krásne kvitnúť a voňať, na jeseň sa zase ich listy môžu sfarbiť do zaujímavých farebných variácií a celý efekt dovŕši ich zrejúce plody.

Okrasné listnaté stromy vysádzame do záhrad, aby nás tešili svojou krásou kvetov, zaujímavým lístím alebo pekne sfarbenými jesennými plodmi. Jednoducho, aby v priebehu celého roka pútali pozornosť. V súvislosti s tým ich tiež do záhrad vyberáme.

Tvar koruny je síce daný geneticky, ale či sa koruna vyvinie tak, ako má, záleží na stanovištných podmienkach. Existujú koruny košaté aj riedke, guľovité alebo štíhle, konáre môžu byť široko rozložené aj ovisnuté, kmene nízke i vysoké. Pri výbere stanovišťa nesmieme zabudnúť, že listy každoročne opadávajú a rozhodne ich nechceme mať v bazéne, alebo v jazierku. Preto sa v týchto miestach výsadbe listnatých stromov vyvarujeme.

Najobľúbenejšie listnaté solitérne stromy do záhrady:

Javory: Medzi najpoužívanejšie javory na solitérnu výsadbu patrí červenolistý javor mliečny (Acer platanoides'Crimson King' alebo Acer platanoides'Crimson Sentry') - strom s rozložito guľovitou korunou, je väčšieho vzrastu (12-15), takže patrí do väčších záhrad, listy sú laločnaté červenohnedé, purpurovo lesklé. Vyžaduje slnečnú, polotienistú polohu, často trpia na hubovú chorobu - múčnatka (biele povlaky listov).

Ďalším často vysazovaným javorom je guľovitý javor mliečny (Acer platanoides'Globosum') - strom je vhodný do menších záhrad, dorastá okolo 4 - 5m výšky, priemer koruny je okolo 3- 4m. Má pravidelnú kompaktnú guľovitú korunu, pre ktorú je často vyberaný, listy sú po celú dobu vegetácie zelené. Darí sa mu na slnečnom stanovišti, rovnako ako predchádzajúci zástupca aj tento guľovitý javor trpí často na múčnatku.

Katalpa: Ďalším menším stromom s pravidelnou guľovitou korunou je katalpa (Catalpa bignonioides'Nana'), dorastá približne rovnakých rozmerov ako vyššie uvedený guľovitý javor mliečny, má aj rovnaké nároky na pestovanie a rovnako tak ako javory aj katalpy trpia na hubovú chorobu múčnatku. Listy sú veľké, srdcovité, plodom sú výrazne dlhé tmavo hnedé až čierne struky.

Ovocné dreviny:

Okrasné jablone: (Malus) Výraznú ružovú či bieloružovou farbou kvetu vítajú jar. Na jeseň sa obalí okrasnými jabĺčkami rôznych veľkostí podľa kultivaru stromu. Tie u niektorých druhov vydržia na vetvách veľmi dlho do zimy. Majú radi slnečné stanovište a priepustné živné pôdy.

Okrasné listnaté dreviny a kríky v zimnom období

Dokonca ani po celom zimnom období nekončí krása mnohých drevín a ďalších rastlinných druhov. Aj v zasneženej záhrade sa nájde veľa krásy. Srienisté trávy a zamrznutý sneh na konároch kríkov vytvárajú zmrznutú krásu. K oživeniu rôznych partií záhrad poslúži v priebehu zimy pomerne veľké množstvo vždyzelených listnatých drevín. Ich využitie sa v záhradách veľakrát podceňuje. Rozhodne by to tak nemalo byť. Tak vďačné kríky by mali zvyšovať pôvab celého prostredia záhrad častejšie. Medzi vždyzelené dreviny do záhrady patria hlavne dráčoe. Majú niekoľko vynikajúcich odrôd, ktoré môžu doplniť záhradu vďaka svojim rôznym vzrastovým vlastnostiam.

Okrasné listnaté dreviny do vašej záhrady si môžte jednoducho zaobstarať aj prostredníctvom nášho shopu: