Mučenka belasá - Ako ju pestovať a starať sa o ňu

Marakuja nazývaná aj Mučenka belasá, jedlá alebo modrá je popínavá drevina s veľmi lahodným ovocím.

Najlepšie miesto na pestovanie Mučenky je vo vlhkej, ale dobre priepustnej pôde na slnečnom mieste s prístreškom zo steny alebo mriežky. Mučenky produkujú jedlé plody - marakuja. Aby ste dosiahli úspech, umiestnite ju do záhrady s opeľovačmi.

Mučenka belasá - Ako ju pestovať a starať sa o ňu

Nezvyčajne vyzerajúce kvety kvitnú od babieho leta do začiatku jesene, no vydržia len asi jeden deň. Mučenky v zime odumrú. Mučenky rýchlo rastú a vracajú sa každý rok. Najlepšie sa vysádzajú na jar alebo začiatkom jesene, kým je ešte teplo.

Starostlivosť o mučenku

Mučenky môžu vyzerať ako z  trópov, no v skutočnosti sa dajú pestovať takmer kdekoľvek, vrátane oveľa chladnejších oblastí. Na rast mučenky je zvyčajne potrebná určitá podpora, ako je mreža, štruktúra alebo iná rastlina. Mučenky treba ihneď po výsadbe poriadne zaliať. Okrem toho sa im zvyčajne darí s jedným alebo dvoma zálievkami týždenne počas celého vegetačného obdobia.

Aby ste zabránili odumretiu vašej rastliny, preneste ju dovnútra, keď teploty klesnú. Zasaďte ich na miesto, ktoré je chránené pred vetrom, pretože silný vietor môže poškodiť stonky.

Ako pestovať mučenku v interiéri

Mučenka belasá rastie najlepšie vonku, ale prezimovať môže ako izbová rastlina. Pestujte ju v miestnosti orientovanej na juh, v slnečnej miestnosti alebo v skleníku.

Vykopte svoju mučenku s neporušeným koreňovým balom a presaďte ju do nádoby s dostatočnými drenážnymi otvormi vo vlhkej, obohatenej zeminy. Ak je to možné, na jar, keď hrozba mrazu pominie, presuňte rastlinu späť von.

Vyberáme z nášho e-shopu: