Najkrajšie okrasné dreviny pre tvarovanie

tuje - dreviny pre tvarovanie

Ihličnany, listnaté dreviny a taktiež niektoré dreviny pôvodom zo stredomoria sa preslávili ako dreviny vhodné ku tvarovaniu. Ak sa chystáte zhostiť tejto úlohy a vyskúšate rezy odlišných tvarov a výškové úrovne, vnesie to do vašej záhrady a do celej záhradnej kompozície dynamickú zmenu.

Mrazuvzdorné druhy delíme na ihličnaté a listnaté dreviny. Existujú však aj odrody, ktoré nie sú mrazuvzdorné. Výška aj obdobie kvitnutia, sú údaje, ktoré u týchto druhov vždy zodpovedajú rastu rastliny v danom klimatickom pásme, na čo je potrebné brať ohľad.

K najznámejším drevinám vhodným pre tvarovanie patria mrazuvzdorné listnaté dreviny. Hoci by sa mohlo zdať, že bude tvarovaný listnáč v zime bez lístia nezaujímavý, nie je tomu tak. Dreviny, ktoré zhadzujú na zimu listy, majú výhodu v tom, že zvýraznia v záhrade striedanie ročného obdobia a veľmi špecificky tak prepoja záhradné umenie a prírodu.

Vždyzelené dreviny v záhrade spoluvytvárajú zimný obrázok vďaka svojim malebným prvkom, akonáhle sa na nich napríklad vytvorí inovať, alebo zapadnú snehom. Dodajú tak záhrade nádych statičnosti, lebo sú trvalým záhradným prvkom, zostávajúcim tu po celý rok.

Krušpán vždyzelený

Ak sa povie drevina vhodná na rezanie, možno sa vám ihneď vybaví krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens). Táto drevina je klasikou vhodnou pre tvarovanie. Stanovisko môže mať slnečné až tienisté, v neutrálnej až vápnitej pôde. Možno z neho vystrihovať figúry či rôzne tvary. Strih prichádza na rad koncom apríla, začiatkom mája sa potom po prvom výhonku upravuje tvar. Kompaktné tvary na tejto rastline je možné získať iba po realizácii pravidelného rezu.

tuje - dreviny pre tvarovanie

Dreviny vhodné na tvarovanie si môžte jednoducho zaobstarať aj v našom e-shope: 

buk purpurový

Tradičnou drevinou pre živé ploty je tiež robustný buk lesný (Fagus sylvatica). Veľmi zaujímavo u neho pôsobí kombinácia odrôd so zelenými a červenými listami. Je to rastlina uprednostňujúca slnečné stanovisko, vápnitú pôdu s vrchnou vrstvou bohatou na humus. Veľmi dobre sa tvaruje do gulí a oblúkov. U buka je ich rez považovaný za veľmi jednoduchú záležitosť, pretože menšie chyby rýchlo zmiznú.