Moruša biela Morus alba

Moruša biela je vysoký strom dorastajúci do výšky 15 metrov má guľovitú korunu. Moruša má pôvod v Číne. Listy sú vajcovitého tvaru a sú úzke, na jeseň zožltnú. Moruša biela má také isté plody ako moruša, sú biele, červené alebo čierne a samozrejme sú jedlé. Kedysi sa moruša vysádzala na okrajoch ciest. Moruša biela nieje náročná na vlahu, znesie aj sucho. Na pôdu moruša nieje vôbec prieberčivá, aj keď možno povedať že ťažšie pôdy veľmi nemá rada. Moruša biela ma veľmi rada slnečné stanoviská.

Druhy

Fegyvernekiana- Táto moruša biela má listy lesklé a nie sú laločnaté. Tvar koruny má táto drevina v podobe dáždnika. Čo je dôležité u tohto druhu je, že nerodí, nemá plody.  Je to vysoko okrasná drevina pomerne malého vzrastu. Vhodné je vysádzať morušu bielu do predzáhradiek, alebo jednotlivo. Veľmi dobre sa cíti v hlbokej pôde, bohatej na živiny. Moruša biela je teplomilná rastlina, preto je veľmi vhodné vysádzanie na slnečné stanoviská.
Pendula- Moruša biela pendula má výhonky v tvare dáždnika a prevísajú až na zem. Listy na tejto odrode sú mierne vrúbkované. Pravidelne treba každú jar výhonky skracovať. Farba plodov tejto odrody je čierna a silno farbí. Moruša pendula si nevyžaduje pravidelne zalievanie, avšak počas pretrvavajúcich horúčav si vyžaduje zalievanie. Moruša biela je spokojná s akýmkoľvek typom pôdy. Najlepšie sa cíti na slnečných miestach.
Macrophylla- Moruša biela macrophylla je vysoko dekoratívna drevina dosahujúca výšku až 8 metrov. Veľké listy s leskom tmavozelenej farby skrášľujú túto drevinu a vytvárajú z nej naozaj okrasnú drevinu. Veľmi sa hodí táto moruša na výsadbu do parkov, alebo do menších záhrad. Nevyžaduje si pravidelne zalievanie, avšak sa občasné zaliatie sa odvďačí. Moruša biela je spokojná s akoukoľvek pôdou. Vysádzame ju na slnečné miesta.