Rýchlorastúci živý plot

Ak preferujete zachovať prirodzený vzhľad okolia, bez toho aby ste ho narušili pletivom, betónom či drevenými doskami, vyberte živý plot. Účinne oddelí vašu záhradu od okolitého sveta, priestor čiastočne odhluční, vytvorí tieň a pomôže pri prirodzenom ochladzovaní okolia, čo oceníte najmä v horúcich letných dňoch. Náklady na obstaranie živého plota nie sú nijako vysoké a výber druhov je skutočne veľký.

Rýchlorastúci živý plot

Najčastejšie používané sú ihličnany, ale nie pre každého sú ideálne. Dostatočne vysoký plot, ktorý ochráni záhradu pred zvedavými pohľadmi, a to aj v zime, možno pritom vypestovať napríklad z Hrabov, Topoľov, Vtáčieho zobu, Hlohyňa alebo Tavoľníka. Ďalšou možnosťou je nechať existujúci plot zarásť popínavou rastlinou, napríklad vždyzelenými rastlinami, ako je Brečtan, Bršlen alebo Zimozeleň.

Nevýhodou živého plotu je, že trvá pár rokov, než dorastie do požadovanej výšky. Tento problém sa dá vyriešiť vybudovaním jednoduchšieho pletivového plota, ktorý poskytne zabezpečenia do doby, než bude bariéra z rastlín schopná plniť túto úlohu sama. Zožeňte si špeciálne pletivo, určené pre výsadbu stromčekov v lese, ktoré sa po určitom čase samo ekologicky rozloží.

Živé ploty sú skvelé a tie rýchlo rastúce vám poskytnú za krátky čas súkromie aj odhlučnenie. Aby vám ale plot vyrástol rýchlo, je potrebné vybrať správnu odrodu.

Živý plot z Hrabu bude pýchou záhrady

Hrab je populárny druh na živé ploty. Rovnako ako Vtáčí zob je nenáročný a nemá vysoké pôdne nároky (aj keď dáva prednosť úrodnějším zeminám). Je odolný proti mrazu a dokonale toleruje prerezávanie (je nutné udržiavať kompaktnú formu). Dajú sa z neho vytvoriť pevné zelené steny. Hrabové lístie je počas vegetácie sýto zelené, na jeseň zhnedne a opadá až zjari s novými lístkami.