Guava Psidium guajava

Ovocie Guava pochádza z Južnej Ameriky. Zrelý plod má hruškovitý alebo guľatý tvar a veľkosťou sa podobá malému jablku. Tenká tuhá žltá šupka má horkastú chuť, ale krémovitá, silno aromatická a šťavnatá dužina je sladká. Semiačka v strede sú jedlé a takisto obsahujú vitamín C, preto je škoda ich odstrániť.

Charakteristika

Guava je stále zelený strom strednej veľkosti (výška nepresahuje 4 metre). Strom dáva kvetiny a preto ovocie nie je viac ako dvojročne, ale sú zároveň extrémne odolné proti vôli vonkajšieho prostredia. Guava pokojne pretrváva sucho a teplo, nikdy na chvíľu neodvráti od svojho hlavného cieľa - dať žatvu. Hlavná plodina je približne 100 kilogram. Súhlasím, táto suma ovocia stojí za rok čakania.

Nároky

Rastlina je veľmi dekoratívna, a keďže je veľmi nenáročná, do jej pestovania sa môže pustiť aj menej skúsený pestovateľ subtropických rastlín a dočká sa chutnej úrody. Vyžaduje výživný, priepustný substrát s dobrou drenážou. Môžeme použiť klasický substrát na izbové rastliny, do ktorého pridáme malé množstvo rašeliny a piesku.