Pažítka Allium schoenoprasum

Pažítka patrí k prvým jarným bylinkám. Je nepostrádateľnousúčasťou nátierok či šalátov. Najčastejšie sa pestuje v bylinkových záhradkách,no jej pestovanie je jednoduché aj v byte na okne.

Charakteristika

Pažítka je rastlinka, ktorá patrí do cibuľovín, presnejšie do čeľadi cesnakovitých. Pôvodne pochádza zo stredomorských oblastí, ale je nenáročná na pestovanie, preto sa jej darí aj na našom území. Rastie približne do výšky 10 - 35 cm. Má dlhé, tmavozelené, rúrkovité listy. Kvet pažítky má guľovitý tvar do špicu, pripomína menšiu verziu kvetu ďateliny. Podľa toho, o akú odrodu ide, sú kvety sfarbené od bielej až po fialovú. Je to viacročná rastlinka, ktorá má príjemnú cibulkovo-censakovú chuť.

Nároky

Pažítka nie je náročná na prostredie a ľahko sa pestuje. Dobre sa jej darí v ľahších až piesočnatých pôdach, dostatočne zásobených dusíkom a draslíkom s pH 6-7. Zamokrené a kyslé pôdy nie sú na jej pestovanie vhodné. Na živiny nie je  mimoriadne náročná. Pri pestovaní v interiéri vyžaduje svetlé, slnečné stanovisko s dostatočným prísunom vzduchu, nie však na priamom slnku. Najlepšie sa jej bude dariť na parapete v polotieni. Nedostatok svetla spôsobí, že listy budú slabé a nažltnuté. Rastlina nemá rada zmeny, preto sa je dobré vyhnúť príliš častému striedaniu stanoviska či kolísaniu teplôt.