Banánovník Musa Basjoo Sakhalin

Banány rastú najmä v oblasti trópov, kde sa im v teple dobre darí. Najviac rozšírené sú v tropických oblastiach Ázie a Afriky. Až neskôr sa začali pestovať na plantážach v Južnej a Strednej Amerike, najmä v štátoch ako Kolumbia, Panama, Kuba a Equádor. Odtiaľ sú aj dovážané k nám.

Charakteristika 

Banánovník japonský je okázalá rastlina, ktorá aj v našich podmienkach dokáže vykúzliť nefalšovanú tropickú atmosféru. Banánovník nesie veľké, cez 1m dlhé, podlhovasté listy. Listy vyrastajú vždy z vnútorného úžľabia, odkiaľ sa vytiahnu ako tenká špic, ktorá sa čoskoro rozvinie a akonáhle je listov niekoľko, vytvorí korunu charakterom veľmi podobnú palme.Preto je japonský banánovník tak obľúbený a pestovaný aj v severnejšie položených krajinách. Majú ho radi pestovatelia, ktorým sa páčia rastliny exotického výzoru a na svojej záhrade nájdu miesto pre takto pôsobiace rastliny.

Nároky

Banánovník je veľká rastlina a teda potrebuje viac priestoru. Vhodný je veľký črepník. Dá sa povedať, že pestovať banánovník je úplne nenáročné, nepotrebuje toho veľa. Prvé dva roky mu treba venovať trošku viac pozornosti a aspoň dvakrát ho presadiť, vždy do väčšej nádoby. Presádzať ho môžeme keď má banánovník aspoň 5 listov. Po dvoch rokoch ho zasadíme do veľkého črepníka či nádoby, aby mali korene dostatok priestoru na rast. Rastlina si vyžaduje výživný substrát. Je to tropická rastlina, ktorá má rada teplo a preto by teplota nemala klesnúť pod 10-15 stupňov. Môžeme ho mať v byte, v dome či v skleníku, pri ideálnej teplote asi 25 stupňov, s dostatkom svetla.