Proso prútnaté Panicum vigratum

Aktuálne ide o módnu a viac žiadanú okrasnú trávu. Existuje mnoho kultivarov, niektoré sa vyznačujú prekrásnym jesenným sfarbením stebiel.

Charakteristika

Proso prútnaté sa v posledných rokoch stáva veľmi atraktívnou a vyhľadávanou rastlinou. Ešte pred pár rokmi išlo o veľmi málo známu okrasnú rastlinu. Upúta rýchlym rastom, jemnosťou, pestovateľskou nenáročnosťou a odolnosťou. Počas jesenných mesiacov vystavuje táto tráva na obdiv nápadne sfarbené steblá, či už do žlta, žltohneda, do strieborna („Heavy Metal“ alebo dokonca purpurova („Shenandoah“). Ide o stredne vysokú alebo vyššiu okrasnú trávu, podľa toho ju treba v záhrade umiestňovať.

Nároky

Proso je skvelou voľbou pre moderné mestské záhrady, dvory a átriá. Vynikne samostatne – potrebuje dostatok priestoru okolo seba, ale aj v kombinácii s inými, skôr nižšími okrasnými trávami a tiež so suchomilnými trvalkami – echinaceou, astrami, rozchodníkovcom a ďalšími. Zoschnuté steblá môžu byť na jar aj zaujímavým pozadím pre prvé kvitnúce cibuľoviny. Pestovanie tejto okrasnej trávy je veľmi jednoduché a preto sa hodí aj pre začiatočníkov. Nie je napádaná chorobami ani škodcami, nezvykne ani vymŕzať a nešíri sa nežiadúcodo okolia.