Smrek pichľavý Picea pungens

Druhy

Glauca globosa- veľmi obľúbený a často sa vyskytujúci smrek, strieborno modrej farby. Má tvar sploštenej gule. Za rok vyrastie asi 10 centimetrov. Má široké využitie, od rastliny do skalky až po hodnotný solitér.
Glaucea procunbens- pomaly rastúca odroda ktorá leží na zemi. Väčšinou sa podopiera kolíkom aby narástla do výšky a jej konáre prevísali nadol. Korunu má strieborno modrú s dlhými ihlicami. Najviac sa hodí do alpínia v ktorom zaujme každé oko. 
Iseli fastigiata- je to veľmi elegantný štíhli ihličnan, ktorého vetvy sa týčia nahor vo vertikálnom smere. Má veľmi peknú strieborno modrú farbu, do záhrad sa hodí vyslovene ako solitér.
Pali- je to trpasličia odroda pochádzajúca z maďarskej selekcie. Za rok vyrastie iba 2-3 centimetre a zastavuje svoj rast vo veľkosti lopty. Koruna je úplne uzavretá s krátkym pichľavým ihličím. Keďže dosahuje veľmi mimoriadne súmerne guľovitý tvar, má obrovskú okrasnú hodnotu.

Nároky

Smreky pichľavé väčšinou nepotrebujú umelé zalievanie, aj keď niektoré trpasličie odrody si to vyžadujú v obrovských suchách. Na pôdu nie sú prieberčivé a majú úplnú odolnosť voči zime.