Japonský Javor: Ako pestovať a najlepšie druhy pre vašu záhradu

Pre krásu, eleganciu a rozmanitosť sú japonské javory neporovnateľné. Najobľúbenejšie sú kultivary s karmínovými listami, ale je dôležité myslieť aj na prípadný tvar a výšku samotného stromu.

Japonský Javor: Jak pěstovat a nejlepší Javor na vaši zahradu

Javor Orange Dream

Moderný kultivar 'Orange Dream' je obľúbený pre jesenné sfarbenie a na listy, ktoré sú na jar žlté s oranžovočervenými okrajmi.

Javor Orange Dream

Japonské javory rastú najlepšie v polotieni. Niektoré znesú aj plné slnko, pokiaľ sú chránené pred vetrom a majú dostatok vlahy pri koreňoch.

Javor Japonský Palmatum

Väčšina japonských javorov nevyžaduje žiadne prerezávanie aj keď niektorí záhradníci vyrezávajú vetvy, ktoré sú zatienené inými. Strom sa potom rýchlo hojí. Ak chcete vytvoriť bonsai alebo zenový efekt, môžete ich bezpečne orezávať, ako chcete.

Javor japonský palmatum

Mnoho kultivarov – najmä Javory palmatum s ostro rezanými listami – sú obľúbené kontajnerové rastliny, hoci javory v kvetináčoch vyžadujú zvláštnu starostlivosť.

Javor Shirasawanum

Oživí tienisté miesta, ako je tmavý dvor, a vyzerajú dobre s borovicami. 'Crimson Queen' je často vyberaný ako ústredný bod v záhradách. Ďalšie cenné kultivary 'Ornatum' a vzpriamenejšie 'Seiryû'. Väčšie exempláre, pestované ako malé stromy, sa veľmi dobre spájajú s inými kríkmi, vrátane rododendronov, azaliek, kalmií a jarných farieb pierisov. Na záhrade vyzerajú obzvlášť dobre s papradinami, machmi a trávami.

Javor Shirasawanum

Javor japonský palmatum Fireglow

Karmínovo listnatý 'Garnet' je veľkolepý podsadený červenolistý strom. Prvosienky a zvončeky vždy vyzerajú nádherne pod novými listami všetkých tu zobrazených japonských javorov.

Javor japonský palmatum Fireglow

Tu sú naše obľúbené japonské javory z nášho e-shopu: