Borovica horská Pinus mugo

Borovica horská, nazývaná tiež kosodrevina. Je drevina krovistého vzratstu, nemá hlavný koreň. Maximálna výška borovice čiernej sú 2 metre. 

Charakteristika

Rastie zvyčajne nad hornou hranicou lesa a v horských oblastiach. Ale vyskytuje sa taktiež i v nižšich polohách a to najčastješie na rašeliniskách a vrchovištiach. Má hnedo šedú kôru , ktorá sa nelúpe.Ihličie je vždy vo dvojici , husto porýva vetvy. Ihličie borovice je zhruba 3 - 8 centimetrov dlhé. Šišky sú symetrické v skupinkách, alebo jednotlivo kužeľovitého tvaru.

Druhy

Echiniformis- vzrat je stiesnený, pravidelne pologuľovitý. Meria asi pol metra a je 70 centimetrov široký. Ihličie má až 4 centimetre dlhé, výrazne zelené , niekedy našednuté.
Hesse- je typický tým, že má zakrpatený vzrast , nízky a stiesnený. Dorastá do výšky asi 1 metra a do šírky 1,5 metra. Ihličie má dlhé 6 centimetrov. Farba ihličia je sýto zelená a tvar je mierne zatočený. Litlle Lady - táto kosodrevina je pravidelne guľatá miestami až plochá. Dorastá do výšky niečo okolo 70 centimetrov. Ihličie je 1,5 - 3 centimetre dlhé. Farba je svetlo zelená s ľahko ohnutými špičkami.