Substráty pre zdravé rastliny

substráty pre zdravé rastliny

Vypestovať rastliny zdravé, zdobiace kvetom či okrasným listom, to chce okrem vhodnej starostlivosti predovšetkým dobrý základ, teda správny výber zeminy. Orientujete sa v ponuke? Viete, aké substráty si môžete zaobstarať?

Že všetko chce svoje, vedeli už generácie pestovateľov pred nami a vedeli si poradiť: miešali potrebné druhy zemín do zmesí tak, aby vyhovovali nárokom rastlín.

Vytvoriť si vlastný substrát vhodný pre rastliny môžete aj dnes, ale rovnako tak máte možnosť zjednodušiť si prácu a z predávaných substrátov vybrať ten, ktorý potrebujete. Aké patria k bežne ponúkaným?

Substráty pre izbové rastliny

Aj keď nemáte záhradu, kde by ste si nabrali trochu kompostu, záhradnej zeminy alebo piesku, nevadí. V našom záhradnom centre si vyberiete z mnohých druhov predávaných substrátov ten potrebný.

Pre izbové rastliny je k dispozícii univerzálny substrát pre izbové rastliny, zložený zo zmesi kvalitnej zeminy, rašeliny a humusu. Zmes je obohatená viaczložkovými hnojivami (živinami), pH je neutrálna. 

Pre pestovateľov zvláštnych a náročnejších druhov rastlín sú na trhu substráty špeciálne, napríklad substrát pre orchidey, pre citrusy, prípadne pre rastliny okrasné listom. Ďalší špecialisti si môžu zaobstarať substrát pre palmy, kaktusy alebo mäsožravé rastliny.

Balenia predávaných substrátov sú vo vreciach s obsahom päť, desať, dvadsať a päťdesiat litrov, takže si vyberiete potrebné množstvo a nemusíte schovávať zvyšné zásoby zeminy. 

Substráty na leto

Rastliny vysadené do kvetináčov a misiek sú pestované zvyčajne ako jednoročné rastliny. Za jednu sezónu musia narásť, vykvitnúť a kvety si udržať čo najdlhšie. Preto balkónové rastliny potrebujú kvalitnú zem a veľa živín.

Ak sadíte viac druhov balkónových rastlín do jedného kvetináča, kúpte si substrát pre balkónové rastliny - v ňom sa bude dobre dariť pnúcim aj vzpriameným kvetináčovým letničkám. Vytvorené boli tiež substráty pre muškáty a substráty pre begónie, ktoré majú vyšší obsah rašeliny a sú mierne kyslejšie.