Buk lesný Fagus sylvatica

Buk lesný je vysoký strom, dosahujúci výšku 20 až 30 metrov. Pochádza z Európy a má sivú a hladkú kôru s rovným kmeňom. Buk lesný ma listy vajcovité a žiarivozelené. Na jeseň listy zožltnú. Puky na buku sú veľké. Táto drevina je vysoko okrasná môžeme tvrdiť že patrí medzi okrasné dreviny. Výborne znáša tieň, a potrebuje veľa miesta. Buk lesný má najradšej vlhké miesta a hlbokú pôdu bohatú na živiny. V mladom veku potrebuje tieň.

Odrody

Aspleniifolia- Je to veľmi úzky buk lesný s laločnatými zelenými listami. Jeho koruna je košatá a má zaujímavý atraktívny vzhľad. V suchom období si tento typ buku vyžaduje pravidelné zalievanie. Vhodné je vysádzanie do pôdy bohatej na živiny. Preferuje slnečné stanoviská s miernym polotieňom.
Atropurpurea- Táto odroda dorastá do výšky niečo cez 20 metrov. Listy sú až do opadania tmavočervené. Listy sa veľmi podobajú na tvar listov základného druhu. Odporúča sa buk lesný atropurpurea vysádzať jednotlivo. Obľubuje vlhké miesta a dobre sa mu darí v humusovitých pôdach. Ak chcete aby farba koruny bola nádherne farebná, treba ho vysadiť výlučne na slnečné stanoviská.
Fastigiata- Tento buk lesný je stĺpovitého vzrastu. Farba listov je žiarivozelená, ale na jeseň zožltnú. Vhodný je ako solitér do menších záhrad. Buk lesný fastigiata vyžaduje priemerný prísun vody. Má rád priemernú záhradnú pôdu. Stanovisko sa odporúča zvoliť slnečné.
Pendula- Buk lesný pendula dorastá do výšky 25 metrov a môžeme ho kategorizovať ako vysoký strom. Konáre sa oblúkovio ohýbajú. Je to vysoko dekoratívna drevina vhodná ako solitér. Jednoznačne tento buk lesný potrebuje vlhké prostredie. Pôda pri výsadbe by mala byť humusovitá a stredne ťažká. Preferuje slnečné stanoviská.
Purpurea tricolor- Je to odroda s veľmi pestrými farbami listov. Listy sú červené s nádychom bielej a kraje sú ružové. Na konci leta ružová farba zbledne a zmení sa na bronzovú. Buk lesný tricolor obľubuje vlhké prostredie a sviežu pôdu bohatú na živiny. Stanovisko jedine slnečné s miernym polotieňom.
Rohanii- Buk lesný rohanii je veľmi obľúbený v spojených štátoch amerických. Vzrast tejto odrody je tradičný. Listy sú purpurovo zelené a laločnaté. Stopky listov sú červené. Je to veľmi atraktívny druh vďaka jeho sfarbeniu. Rohanii buk má veľmi rád pravidelné zalievanie. Obľubuje pôdu bohatú na živiny. Vysádzame ho na slnečné stanoviská.