Kustovnica čínska Goji

Goji ,alebo inak kustovnica čínska (lycium chinensis) je ovocie, ktorej zázračné účinky na ľudské telo poznali už starí Číňania, ostatné národy však goji objavili len nedávno. Ide o rastlinku, ktorej plody sú vhodné na konzumáciu v čerstvom stave, na sušenie aj na spracovanie. Sú bohaté na obsah antioxidantov, vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus

Charakteristika

Plody majú jasne červenú farbu a tvar bobule na dlhých stopkách. Počet semienok v bobuli sa líši podľa jej veľkosti a môže byť v intervale 10 – 60 malých žltých semienok.

Nároky

Pestovanie je nenáročné, kustovnica čínska rastie dobre aj v slabších, chudších podmienkach. Ideálne podmienky na pestovanie sú v teplejších oblastiach s dostatkom slnečného žiarenia a vlahy. Vhodná pôda na dobrý rast rastliny je ľahšia piesčito-ílovitá, kde zásaditosť organického prostredia je pH8.V takýchto podmienkach rastlina dorastá do väčšej výšky a aj počet plodov je väčší. Krík kustovnice môže dorásť do výšky od 1 – 3 metrov. Plody sú veľmi mäkké a preto oberanie bobulí musí byť veľmi opatrné, aby sa zabránilo nadmernému stláčaniu plodov.