Ruže, kráľovné záhrad: Ako ich pestovať?

Ruža patrí medzi najkrajšie kvety a právom sa im hovorí kráľovné záhrad. Záhradníci z nich vytvárajú celá rozária, ale doma vie potešiť aj pár kríčkov. V súčasnosti ich sú už vyšľachtené stovky druhov. Predstavíme vám aspoň niektoré z nich a poradíme, ako ich správne pestovať.

ruže kríčkové do záhrady
ruže - záhradné kríky

 

Ruže sú symbolom krásy, lásky a priateľstva medzi ľuďmi i národmi. Pre svoje vlastnosti boli už pred naším letopočtom nazvané kráľovné kvetín. Tento názov si ruže právom zaslúžia aj dnes. Dôkazom zvýšeného záujmu je nielen stúpajúci nákup rezaných kvetov, ale aj vysoké požiadavky nákupu sadeníc kríkových ruží pre záhradky aj verejnú zeleň.

Ruže potrebujú slnečné stanovisko s miernym prúdením vzduchu. Darí sa im od nížin až do podhoria, pre chladné kraje využite plne mrazuvzdorné odrody. Majú rady slnko, ale nie úpal, pôdu hlinitopiesočnatú, ľahko kyslastú (5,5 až 6,5 pH), ale rozhodne nie kyslú, dostatok vlahy, ale nie mokro, dostatok živín, ale nie čerstvý hnoj

Nákup sadeníc

Ruže sa sadia zvyčajne na jar od marca do mája a na jeseň od októbra do polovice novembra. Toto pravidlo platí hlavne pre voľnokorenné sadenice. Teraz v lete sa dajú vysádzať kontajnerové ruže, takže sa nebojte nákupu na niektorej výstave, kde môžete rastliny vidieť rozkvitnuté. Pri výsadbe v lete viac dbajte na primeranú zálievku a ochranu pred slnečným úpalom.

Výsadba

U kontajnerových ruží stačí len tesne pred výsadbou celý kontajner ponoriť na pár minút do vedra s vodou. Potom sadenicu vyklepnite z kontajnera a vložte do vopred pripravenej jamy. Pre kontajnerové sadenice by mala byť dvakrát tak široká a hlboká ako bal, pre voľnokorenné nachystajte jamu aspoň 60 cm hlbokú, dostatočne širokú a myslite na vodu.

Chcete sadiť viac rastlín? Potom vychádzajte z toho, že pôda musí byť dobre priepustná a zmiešaná s kompostom, prípadne s trochou uležaného alebo granulovaného hnoja. Sadenice umiestnite tak hlboko, aby miesto štepenia (odkiaľ vyrastajú výhony) bolo asi 5 cm pod úrovňou okolitého terénu.

Pri všetkých spôsoboch prelejte substrát okolo čerstvo vysadenej ruže vodou a v prvých dňoch ho udržujte vlhký, aby rastlina dobre zakorenila. Neskôr stačí ružiam počas suchého leta zálievka zhruba trikrát týždenne (nekropte na list).

Výživa a zazimovanie

Na začiatku vegetácie pridajte do pôdy organo-minerálne hnojivo s obsahom rohoviny. Ružiam tiež prospieva kostná múčka a pravidelné doplňovanie kompostu. Uvítajú aj dobre uležaný alebo granulovaný hnoj. Za vegetácie dopĺňajte základné živiny dusík, fosfor a draslík kvapalným hnojivom na ruže v dvojtýždňových intervaloch. Čo je praktické?

Od začiatku augusta nepoužívajte dusíkaté hnojivo, maximálne niektoré s vyšším obsahom draslíka; prehnojené ruže ľahko namŕzajú. A hoci sa veľa ruží šľachtí ako mrazuvzdorné, pred zimou radšej okolo nich prihrňte zeminu do výšky asi 20 cm, v chladných oblastiach ešte pridajte čečiny. Kmienky stromčekových a spodnú časť kríkov popínavých ruží obaľte priedušnou netkanou textíliou.

Rez je dôležitý!

Najväčším orieškom pre začiatočníkov býva rez, ktorý sa týka hlavne kríkov na záhonoch. Sadové alebo popínavé ruže stačí upraviť odstránením starého dreva a skrátením veľmi prerastených výhonov.

Radikálnym rezom ich upravujte iba vtedy, keď málo kvitnú a strácajú silu. Ak ste si však kúpili záhonové a zakrpatené ruže, tak je rezom upravte každú jar. Odstráňte všetky zmrznuté aj suché výhonky a zároveň aj tie, ktoré sa krížia alebo vedú dovnútra kríku.

Ostatné skráťte na 3 až 5 očiek. Šikmý rez ostrými nožnicami veďte tesne nad púčikom, ktorý smeruje von z kríku, aby nevyrastali konáre dovnútra kríka a nekrížili sa.

Kríkové a popínavé ruže si môžte jednoducho zaobstarať aj prostredníctvom nášho e-shopu: