Cezmína Ilex aquifolium

Pochádza zo západnej Európy, je to veľký ker, alebo menší strom. V ideálnych podmienkach môže dosiahnúť výšky až 10 metrov. Listy má ligotavo tmavo zelené so zvlneným okrajom, ktorý je pichľavo zúbkovaný. Plody sú mäsité, červené kvostkovice a sú jedovaté.

Druhy

Aureomarginata- z počiatku rastie do tvaru kru, neskôr sa jej vyvinie vertikálny konár, ktorý ju zmení na kuželovitý malý strom. Aj táto odroda cezmíny má ostnato zúbkové listy, ale majú zlatožltú obrubu. Keďže cezmína si nenárokuje na veľký priestor, hodí sa aj do menších záhrad. Je to veľmi nápadná, vždy zelená rastlina.
Ferox- táto odroda cezmíny má mimoriadne bizarný vzhľad, listy ligotavé, tmavozelené a pomerne malé. Ich osobitosť spočíva v tom že majú celý povrch pokrytý pichliačmi. Rastie pomalšie ako základný druh, tak môže pripomínať trpasličiu odrodu.
Blue angel- táto odroda je krížencom , má tmavozelené listy, ktoré sú na okrajoch skoro bordové s fialovým odtieňom. Rastlina má tvar kra, ktorý rastie pomaly a je hustejší ako základný druh. Listy sú menej ostnaté, skôr zúbkované.

Nároky

Výborne znáša sucho, ale za časté polievanie sa odvďačí krásnym vzhľadom. Nieje náročná na druh pôdy. Aj keď je možno trochu citlivá na mráz z prípadných poškodený sa rýchlo povzviecha. Dobre sa vyvíja aj v tieni, ale najradšej má slnečné miesta.