Filtre

Typ listu/ihličia

Tuja Smaragd, okrasné dreviny tuje

39,00 €
skladom 589 ks
17,90
bez DPH14,92 €
49,00 €
skladom 1 253 ks
19,99
bez DPH16,66 €

Tuja smaragd patrí medzi najvyhľadávanejšie okrasné dreviny, hlavne na živý plot. Živý plot z tuje smaragd, je štandardom v našich okrasných záhradách. Poznáme veľa druhov tuje a tuje smaragd, hlavné rozdelenie okrasnej dreviny tuje je na tuja západná a tuja východná.

Je lepšie zvoliť nižšie stále zelené tuje, ktoré neopadávajú a tak sa hodia na pestovanie napríklad aj pri bazén. Hlavnou výhodou týchto ihličnanov je, že ak ich zakúpite kontajnerované v kvetináčoch, dajú sa sadiť kedykoľvek. Ak ich zasadíte dostatočne blízko vedľa seba, dostanete krásny vysoký živý plot.

Tuje pochádzajú z rôznych kútov sveta, často si sú aj veľmi podobné. Líšia sa najmä veľkosťou, farbou a spôsobom ich využitia. Zo slovenských záhrad najčastejšie poznáme napríklad tuje Brabant, ktoré sú obľúbené pre živé ploty. Dorastá do výšky piatich metrov a má kužeľovitú podobu koruny. Dobre znáša aj znečistené prostredie. Ďalšia z často využívaných na živé ploty je Tuja Smaragd pyramidálneho a krásne smaragdovo zeleného vzhľadu.

Prečo Tuja Smaragd?

 Tuja Smaragd dostala svoj názov od svojej sýto zelenej farby a je u nás často vysádzaná pre svoju veľmi hustú korunu, ktorá navyše drží tvar, na rozdiel od iných odrôd, ktoré sa časom "rozbiehajú" do strán a vetvy im akoby padajú dole. Tuja Smaragd si navyše drží svoju nádhernú sýto zelenú farbu po celý rok, teda aj v zime, kedy iné tuje môžu hnednúť. Stala sa pre svoje mnohé výhody najvysádzanejším druhom tuje u nás. Ak uvažujete o výbere rastlín napríklad pre živé ploty, potom by ste určite mali zaradiť do úzkeho výberu práve túto odrodu tuje Tuja Smaragd. Vďaka svojej obľube je rozšírená aj vo všetkých záhradníctvach.

Tuja Smaragd - ideálna na živý plot

Thuja smaragd alebo ak Tuja západná Smaragd, alebo latinsky Thuja Occidentalis Smaragd bola vyšľachtená v Dánsku. Tuja ako rod stromov pochádza pôvodom zo severnej Ameriky, odkiaľ sa potom dostala v 16. storočí aj do Európy. Thuja occidentalis Smaragd je krásny vždyzelený strom z čeľade Cypruškovitých. Táto tuja dorastá (pokiaľ ju necháme voľne rásť) veľkosti až 8 metrov. Väčšinou je ale strihaná, aby vytvorila kompaktnú stenu v našom živom plote.

Tuje sú veľmi okrasné dreviny na živé ploty. Na predaj ponúkame viacero odrôd ako Tuja Smaragd, Brabant, Sunkist a iné. Líšia sa predovšetkým výškou (od ktorej sa odvíja cena) a farebnosťou. Najobľúbenejším druhom sú jasne Smaragdy, ktoré u nás ako živé ploty vidíme najčastejšie. Je to najmä vďaka tomu, že vytvárajú hustú nepriehľadnú stenu a nie sú tak náročné na údržbu. Ďalším nemenej žiadaným druhom je Brabant, ktorý sa na živý plot hodí najmä vďaka tomu, že rastie viac do šírky

Výsadba tují

Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,5x šírku balu rastlín, ktoré budeme sadiť. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tuje do takto vykopanej diery (ryhy) umiestniť tak aby bol bal celý pod zemou. Dôležité je aby nebol Smaragd príliš "utopený" v hĺbke, strom by potom mohol uhynúť. Ak sadíme živý plot môžeme Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba.

Kedy strihať tuje? 

Strihať tuje je lepšie až keď strom dobre zakorení. Minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude koreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Potom môžeme zastrihnúť tuje špičku. To isté opakujeme ďalší rok. Od tretieho roku môžeme už Smaragd orezať zboku aj zvrchu zároveň. Zastrihávanie zvrchu nám spôsobí, že strom začne viac hustnúť do šírky a krásne nám tak postupom času uzavrie celý živý plot. Tuja Smaragd má po zakorenení ročné prírastky až 30 cm. Za tri roky vám tak z 1,5 metrovej rastliny vznikne 2,5 metrová.

Tuja Smaragd - hnojenie

Hnojenie bezprostredne po výsadbe je vhodné vykonávať u sadeníc zakúpených v kvetináči. Pri rastlinách zakúpených s holými koreňmi sa ale hnojenie ihneď po výsadbe neodporúča. Priebežne sa potom Tuja Smaragd hnojí zvyčajne asi trikrát do roka. Hnojivo sa aplikuje ku koreňom, nie na rastlinu, aby sa nespálili vetvičky. Hnojíme zhruba od apríla do júla.

Zálievka

Zalievanie je nevyhnutné predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nevyhnutné na slnečnom a suchom stanovišti. Pomôže aj mulčovacia kôra ktorá zabraňuje nadmernému odparovaniu vlahy z pôdy.