Okrasné záhrady v októbri v znamení príprav na zimu

Jeseň, je tu s ňou aj čas veľkého upratovania záhrady. Zazimovanie záhrady patrí k dôležitým úlohám Zahradníková roka, záleží na ňom totiž kondície, v akej sa záhrada prebudí do budúcej jari. Čo všetko je potrebné urobiť?

Okrasné záhrady prípravy na zimu

1. Upratovanie opadaného lístia 

K najmenej príjemným činnostiam pred zimou je upratovanie opadaného lístia. To je potrebné starostlivo vyhrabať z trávnikov a vymiesť zo všetkých kútov záhrady. Na menšej záhrade si vystačíte s obyčajnými hrabľami a metlou, na väčšie plochy je lepšie použiť modernú techniku, napríklad záhradný vysávač, ktorý zároveň slúži ako fúkač. Lístie najskôr nafúka na jednu hromadu a potom vysaje do objemného vaku. Modernejšie prístroje navyše dokážu lístie rozdrviť, čím sa objem zníži až o 90%.

2. Ošetrenie trávnika

Na jeseň je potrebné venovať dostatočnú starostlivosť aj trávniku, aby prečkal budúcu zimu. Pred zimou prevzdušniť vertikutátorom a ošetriť špeciálnym hnojivom s vysokým podielom draslíka. Vertikutátor nielen že prevzdušní trávny drn, ale odstráni trávnu plsť. Tá sa tvorí v ​​každom trávniku a potláča jeho správny rast. Vzniká z odumretých rastlín, buriny, machu a zvyškov pokosenej trávy. Tráva kvôli plsti nezakorení do hĺbky a redne, čo má za následok rozrastanie machu, buriny a vysychaniu.

3. Úprava trvalkových záhonov

Trvalky patria k pomerne nenáročným rastlinám. Nemusia sa ani intenzívne hnojiť, ani často okopávať alebo polievať. Starostlivosť vlastne potrebujú len dvakrát za rok - na jar a na jeseň. Jarná starostlivosť v podstate spočíva iba v okopaní a prihnojení pomaly rozpustným hnojivom. Na jeseň je potreba tieto rastliny po ich odkvitnutí ostrihať - preč musia staré kvetné kostrnky, suché listy a stonky - a na zimu zakryť čečinou. Strihať alebo odlamovať by sa mali tesne nad zemou. Výnimku tvoria okrasné trávy, ktoré sú na mráz príliš citlivé. Tie je preto lepšie na zimu len zviazať, celé zakryť obalom a ostrihať až sa na jar oteplí a začnú sa objavovať nové zelené výhonky.

4. Rez drevín

Typickou jesennou činnosťou je aj rez drevín a živých plotov. Hlavným pravidlom pri úprave živých plotov je zostrihanie ich bokov mierne šikmo tak, aby vršok plota bol o niečo užší ako základňa. Iba tak bude zaistený dostatočný prístup svetla aj k spodným častiam plotu. Miesto rezu pri rastlinách v živom plote by sa malo rýchlo zahojiť, a preto je nutné pracovať iba s ostrými nožnicami. Tupé nožnice totiž zanechávajú rozstrapkané okraje rán, ktoré potom spôsobujú presychanie. Na zle dostupné miesta poslúžia teleskopické nožnice, na živé ploty zase elektrické nožnice, s ktorých pomocou ľahko a rýchlo dosiahnete potrebných tvarov drevín.

5. Upratovanie kvetov a konárov 

Ostrihané trvalky, zrezané konáre, vyhrabané nečistoty z trávnikov - všetko je možné biologicky zlikvidovať. Vedľa klasických kompostérov, ktoré každý záhradkár využije prakticky po celý rok, sú vhodné aj drviče konárov, ktoré konáre nadrvia na štiepky, ktoré je možné použiť či už ako palivo v krbe alebo namiesto mulčovacej kôry na záhony, aby nimi neprerastala burina.