Brusnica Vaccinium

Brusnice patria medzi veľmi málo pestované ovocie v našich záhradách. Môže sa za to nevedomosť záhradkárov o tejto rastline, ale aj potreba kyslej pôdy podobne ako pri čučoriedke. Ten, kto sa však na cestu pestovania brusnice vydá, bude milo prekvapený. Rastlina je nenáročná a dáva výborné ovocie.

Charakteristika

Brusnica obyčajná je nízky poloker, ktorý je charakteristický najmä svojimi červenkastými plodmi, brusnicami. Tie sa využívajú tak v kuchyni pri príprave rôznych džúsov, koláčov alebo nápojov, ako aj v liečiteľstve. Najčastejšie tieto kríky rastú na svahoch kopcov v blízkosti ihličnatých lesov, ale je možné ich pestovať aj doma na záhrade v prípade určitých priaznivých podmienok. Celkovo sú brusnice viac rozšírené na severnej pologuli a u nás sú dokonca aj chránené.

Nároky

Brusnice prirodzene rastú v suchších ihličnatých, predovšetkým borovicových lesoch. Rastlina zle znáša premokrenie, prehnojené a vápenné pôdy. Na takýchto stanoviskách brusnici začínajú odumierať výhonky a následne aj celá rastlina. Pokiaľ teda nemáme na záhrade borovicový les, treba rastline miesto umelo vytvoriť. Volíme slnečné stanovisko, no brusnica zvládne aj čiastočne zatienenie. Rovnako, ako pri iných druhoch drobného ovocia však treba rátať s menšou úrodou.