Olivovník Olea europaea

Olivovník pochádza z Iránu, odtadiaľ sa rozšíril do Stredozemia. Afrika je druhým kontinentom, kde sa olivovník pôvodne nachádzal,avšak tu rástli divé odrody a to na území dnešného Egypta a Etiópie. Dnes jerozšírený na mnohých miestach - Stredozemie, Afrika, Stredná a Južná Amerika,hlavne Mexiko a Peru.

Charakteristika

Olivovník je vždyzelený strom, ktorý dosahuje výšku 5 až 10m. Kmeň je nízky so šedozelenou rozpukanou kôrou. Koruna je bohato rozvetvená, nepravidelná, vajcovitá až guľatá. Listy sú kožovité a tvrdé, elipsovité až kopijovité, na spodnej strane šedozelené, na vrchnej strane tmavozelené. Listy sú neopadavé a dosahujú dĺžku 8 cm. Kvety sú drobné, voňavé, žltobiele. Plodom je dužinatá kôstkovica guľovitého až vajcovitého tvaru, ktorá obsahuje veľkémnožstvo oleja.

Nároky

V lete by mala drevina stáť na teplom a slnečnom mieste vzáhrade. Prezimuje naopak na chladnom a svetlom mieste (10 ° C). V chladnejšomobdobí sa zálievka mierni, aby nedošlo k tvoreniu chorôb a hubovitých plesní.Zalievajte pomaly, nie naraz, aby rastline neopadali listy. Sú olivovníky,ktoré znesú teploty do -12 ° C. Ak je chladnejšie, musíte rastlinu včas zakryťfóliou alebo tkaninou.